Powiat

Wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości

W Kłobucku kwiaty składano w miejscach, które dotąd co roku mogły być odwiedzane tłumnie.
Wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości

UROCZYSTOŚĆ. Co roku gromadziło u nas sporą liczbę mieszkańców. W gminnych miejscowościach odbywały się przemarsze. W domach kultury czy szkołach – wieczornice, akademie. W tym roku epidemia odebrała nam możliwość wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości

Wręcz warto odnotować ten szczególny tegoroczny charakter obchodów narodowego święta – bo tak się on różni od tego, co z patriotycznej potrzeby podejmujemy w naszej małej ojczyźnie co roku. Teraz nie mogły się odbyć tłumne marsze, które były co roku co najmniej w Kłobucku i Krzepicach. Nie mogły się odbyć tym bardziej uroczyste ceremonie i występy w salach domów kultury czy szkół – a i tych każdego roku w naszym powiecie było sporo. Obchody musiały mieć wymiar przede wszystkim symboliczny. A miejscem kontaktu musiał pozostać internet. Władze samorządowe w tym roku oddawały hołd niepodległej Ojczyźnie i tym, którzy ją odzyskali i budowali, głównie w skromnym gronie kilkuosobowych reprezentacji. Dla bezpieczeństwa. To konieczne – w końcu już świetnie wiemy, jak nieprzewidywalna potrafi być ta choroba i jak wciąż wysokie, także u nas, jest ryzyko zachorowania. W Kłobucku burmistrz Jerzy Zakrzewski wraz z Januszem Soluchem i Józefem Batógiem z prezydium rady miejskiej złożyli kwiaty w tych miejscach pamięci narodowej, które dotąd co roku odwiedzane były tłumnie przez idących w pochodzie mieszkańców. W Krzepicach delegacja samorządu z burmistrzem Krystianem Kotynią również odwiedziła te miejsca w mieście, obok których dotąd co roku wspólnie przechodzili 11 listopada mieszkańcy. Podobną formę obchody przebrały też w gminach wiejskich. Na przykład we Wręczycy Wielkiej taki symboliczny hołd w imieniu wszystkich mieszkańców złożył wójt Tomasz Osiński w asyście sekretarz gminy i reprezentacji władz szkoły.
W szczególny sposób próbowano wypełnić lukę po zwyczajowych wydarzeniach kulturalnych i akademiach organizowanych z okazji święta niepodległości. Na przykład Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku przygotował widowisko dostępne online. Namawiano też do udziału w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu. (jar)

112

W Krzepicach samorządowcy w imieniu mieszkańców uczcili symbolicznie rocznicę odzyskania niepodległości.

113

W święcie pamiętano tak samo w gminach wiejskich. Tu wieniec składa delegacja z wójtem Wręczycy Tomaszem Osińskim.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024