Powiat

Więcej dyżurów. Aptekarze się zbuntują?

Powiat wychodzi naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców. Czy nie spowoduje to otwartego konfliktu z aptekarzami? Są miejsca w kraju, gdzie z pełnieniem dyżurów jest z tego powodu problem.
Więcej dyżurów. Aptekarze się zbuntują?

PROBLEM. Rada powiatu ustaliła w zeszły piątek dyżury aptek. Ma ich być więcej, choć skądinąd wiadomo, że rady aptekarskie od dawna nie akceptują nawet tego, co było dotąd

W powiecie mamy obecnie 34 apteki. Zgodnie z aktualnymi przepisami to rada powiatu ustala dyżury aptek. Mieszkańcy z reguły oczekują, że dostęp do dyżurującej apteki będzie możliwy gdzieś na terenie powiatu w dowolnym momencie. I miewają zastrzeżenia co do tego, która apteka dyżuruje, gdy akurat jest im taki dyżur na rękę. Z drugiej strony – poruszaliśmy ten temat niedawno i bardzo szeroko – są aptekarze, prywatni przedsiębiorcy, dla których taki dyżur to straty i problemy kadrowe. To jeden ze stałych konfliktów wynikających z przepisów chyba nie do końca uwzględniających rzeczywistość. Z drugiej strony nie zdarza się u nas, aby jakiś dyżur nie był wykonywany – przynajmniej starostwo nie ma żadnego takiego sygnału.
Mieszkańcy chcą więcej
Radni naszego powiatu nad kwestią dyżurów aptek pochylili się w zeszły piątek.
– Zrobiliśmy pewną korektę dyżurów z uwagi na sytuację pandemiczną – informował radnych podczas obrad reprezentujący zarząd powiatu Maciej Biernacki.
– Mieliśmy sygnały, że podmioty, które prowadzą apteki, nie dysponują kadrą, aby zabezpieczyć dyżury. Może się ta sytuacja zmieni, gdyż projekt dotyczy 2021 roku. Wyszliśmy z założenia, że dyżury będą prowadzić apteki w Kłobucku i Krzepicach – dodał.
W starostwie zdają sobie sprawę, że może się obecnie zdarzyć, że sytuacja, jaką dziś mamy, wymusi i tu korekty planu dyżurów. Założono jednak na razie, że dyżury będą pełnić równocześnie apteki i w Kłobucku, i w Krzepicach – po jednej. Warto zaznaczyć, że było wyrażane tego rodzaju oczekiwanie mieszkańców. Stąd właśnie taka zmiana. Dotąd dyżurowała zawsze jedna apteka.
– Uchwała uzyskała pozytywną opinię wójtów i burmistrzów. Natomiast już od wielu lat nie uzyskuje akceptacji Okręgowej Rady Aptekarskiej – dodał Biernacki.
Skończy się „buntem aptek”?
Czy wyjście naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców nie spowoduje mocniejszego sprzeciwu aptekarzy? Jak niedawno pisaliśmy, prawo daje radzie powiatu możliwość wyznaczenia dyżurów, ale nie przewiduje sankcji w przypadku niewypełnienia tego obowiązku – i ze strony izb aptekarskich mamy informację, że przed sądami to odmawiające dyżurów apteki są górą. U nas na razie otwartego konfliktu nie było. Nie jest oczywiście przesądzone, że takowy będzie. I pojawi się problem z dyżurami aptek. Zastanawiamy się tylko, czy w obecnej koronawirusowej sytuacji wyjście naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców po prostu nie jest trochę dolewaniem oliwy do ognia. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024