Powiat

Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia

Firmy mogą korzystać nie tylko ze świadczeń postojowych czy ze zwolnienia ze składek, jak chociażby branża turystyczna, ale również z innych form wsparcia – informuje ZUS. ARCH.
Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia

ZUS. Firmy mogą korzystać nie tylko ze świadczeń postojowych czy ze zwolnienia ze składek, jak chociażby branża turystyczna, ale również z innych form wsparcia – informuje ZUS. Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – to pomoc, z jakiej może skorzystać biznes niezależnie od tego, czy zatrudnia jedną osobę czy kilkaset

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest kluczową instytucją, która realizuje tarczę antykryzysową. W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy oraz firmy mogą liczyć na różne formy wsparcia. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc. Dlatego przypominamy, że oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą wszystkim trzy fabrycznie nowe przenośne respiratory szpitalne wraz z akcesoriami. Do tego nie mniej niezbędne i również fabrycznie nowe trzy łóżka do intensywnej terapii medycznej. ZOZ uzyskał również fabrycznie nową centralę monitorującą wraz z trzema kardiomonitorami stacjonarnymi i jednym przenośnym. (jar) skorzystać także z innych możliwości. Pomoc w ramach odroczenia terminu płatności składek plus układy ratalne sięgają ponad 9 mld złotych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Bez opłaty prolongacyjnej
Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Dzięki odroczeniu terminu płatności można zapłacić składki później. Jeśli zadłużenie już powstało, przedsiębiorca może wystąpić o rozłożenie go na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.
– Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy jedynie odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Odstąpienie od pobierania odsetek
Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Będą mogli z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024