Powiat

Włamywacze grasują w powiecie!

Uwaga na włamywaczy! Policja notuje ostatnio więcej takich przestępstw w naszej okolicy. Czy koło domów nie kręci się ktoś podejrzany? Czy sąsiedzi wzajemnie wspierają się w obserwowaniu i pilnowaniu swoich posesji?
Włamywacze grasują w powiecie!

UWAGA. Bandyci wzięli sobie za cel mieszkańców naszego spokojnego powiatu. Policja informuje o wzroście liczby przypadków włamań do domów i mieszkań. I ostrzega

– W ostatnim czasie na terenie powiatu kłobuckiego odnotowano wzrost liczby kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych i mieszkań. Sprawcy, wykorzystując nieobecność mieszkańców, dostają się poprzez wyłamanie okien lub drzwi balkonowych (tarasowych), a następnie dokonują kradzieży znajdującego się w mieszkaniach mienia. Przedmiotem zainteresowania przestępców zazwyczaj są pieniądze i biżuteria. Prawdopodobnie sprawcy podejmują przed włamaniem krótkotrwałą obserwację domu lub mieszkania – ostrzega rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Jak się bronić?
Jak należy reagować na ten wzrost zagrożenia? Policja formułuje kilka podstawowych rad. Po pierwsze nie warto przechowywać dużej ilości pieniędzy czy biżuterii lub cennych przedmiotów w domu. Można to deponować w banku. Warto zapisać marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny). A jeśli sprzęty te nie posiadają numerów, można je oznaczyć swoimi inicjałami lub na przykład numerem telefonu. Warto też mieć sfotografowane własne wartościowe przedmioty. W przypadku kradzieży wartościowy zegarek, antyk czy biżuterię łatwiej będzie odnaleźć i rozpoznać. A to pozwoli udowodnić własność.
Policja radzi też, by zamontować system alarmowy, który może w znacznym stopniu zniechęcić sprawcę do działania. Taki system warto włączać zawsze na noc i gdy się wychodzi z domu.
Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu. Może nie zrekompensuje ono sentymentalnej wartości cennych pamiątek, ale już w przypadku sprzętu użytkowego jest to bardziej możliwe.
– Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek. Wychodząc z domu, trzeba zamknąć wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania – dodaje rzeczniczka policji.
Sąsiedzka pomoc
– Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom czy kradzieżom. Warto porozmawiać z sąsiadem o bezpieczeństwie, ustalić, jak zachować „sąsiedzką czujność” – dodaje policjantka.
Gdy już dojdzie do kradzieży czy włamania, ze zgłoszeniem nie należy zwlekać. Policja wskazuje taką zwłokę jako istotny powód trudności w ustaleniu sprawcy. Trudniej też o świadków. Skoro bandyci się uaktywnili, warto wzmóc czujność. Warto zauważyć nieznane osoby, które wykazują dziwne zainteresowanie naszą bądź sąsiednimi posesjami. A może po prostu w okolicy zaczął się nagle pojawiać ktoś, kogo nikt nie zna – i nawet w sposób niewidoczny dla mieszkańców prowadzi rozpoznanie terenu przed dokonaniem przestępstwa? Warto wątpliwości konsultować z policją. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024