Opatów

Śmieci będą droższe

Wysokie koszty odbioru śmieci dotarły tym razem do gminy Opatów. ARCH.
Śmieci będą droższe

ODPDAY KOMUNALNE. Do 26 złotych od mieszkańca wzrośnie stawka za odbiór odpadów segregowanych w gminie Opatów

Rynek odbioru śmieci tym razem da się boleśnie odczuć mieszkańcom gminy Opatów. Podobnie jak rok temu na przykład mieszkańcom gmin Wręczyca i Kłobuck. Koszty odbioru odpadów od lat regularnie rosną i obecnie sięgnęły poziomu, który kilka lat temu wydawał się bardzo odległy.
W tej chwili kilkuosobowa rodzina – choć sumiennie segreguje odpady – może zapłacić za ich odbiór trzycyfrową kwotę w każdym miesiącu. Sytuacja ta dotyka coraz większą liczbę gmin. Od stycznia będzie dotyczyć także mieszkańców Opatowa.
– Informuję, iż z dniem 1 stycznia 2021 roku zmianie ulega stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny będzie wynosić 26 zł miesięcznie od mieszkańca. Ustalono także częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym – podaje wójt Bogdan Sośniak.
Kto będzie posiadał kompostownik, zapłaci 25 zł od osoby. Jest to możliwość podobna jak dostępne w innych gminach.
Wprowadzenie tej niedużej ulgi powoduje jednak, że pojawia się dla wszystkich mieszkańców obowiązek wypełnienia i złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty, uwzględniających już tę możliwość. Druki tych deklaracji dostępne są w siedzibie urzędu gminy lub w zakładce poświęconej gospodarce odpadami na stronie urzędu (www. opatow.gmina.pl). Od 1 stycznia zmieni się także termin wnoszenia opłat za odpady. Teraz będzie on upływał 20 dnia każdego miesiąca, czyli np. za marzec będzie się płacić do 20 marca (wyjątkowo za styczeń i luty mona zapłacić tym razem do 20 lutego).
Gminy mają obowiązek dzielić koszty gospodarki śmieciowej na mieszkańców, stąd podwyżki wprowadzane przez kolejne samorządy ku niezadowoleniu mieszkańców – bo koszty rosną. Głosy o błędach w organizacji gospodarki odpadami w Polsce będą coraz częstsze. Tylko chyba nie tym zajmują się władze – w każdym razie w mediach ogólnopolskich inne „problemy” dominują. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Jarosław Jędrysiak18 września 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023