Powiat

Kopcimy, kopcimy

ARCH.
Kopcimy, kopcimy

Pomiary jakości powietrza pokazują całkiem jednoznacznie, że z zapyleniem powietrza mamy w powiecie ciągle problem

Przez lata problem pozornie nie istniał, bo dymy z kominów zasnuwały niebo i wydawać się mogło, że to norma. Taki mamy klimat: jest zima, ludzie palą w piecach, więc jest śmierdzący dym. Dziś na szczęście świadomość szkodliwości pyłów powstających podczas spalania jest znacznie wyższa. Ruszyły już programy, które mają doprowadzić do poprawy jakości powietrza. I poprawy naszego zdrowia. Rzecz w tym, że na razie ciągle jeszcze jest toi kropla w morzu potrzeb. Pomiary jakości powietrza nie pozostawiają wątpliwości. A silny wzrost zanieczyszczenia pojawia się w sezonie grzewczym w godzinach wczesnowieczornych. Czyli akurat wtedy, gdy ludzie po pracy wracają do domów i zaczynają intensywniej ogrzewać swoje lokum.
Oczywiście dane co do jakości powietrza są różne nie tylko każdego dnia, ale i każdej godziny. Każdy kolejny pomiar pokazuje trochę inne dane. Wciąż wiele z nich wykazuje jednak, że z jakością powietrza jest źle. Weźmy „na warsztat” pomiary z kilku lokalizacji w powiecie według stanu na dzisiaj – na godzinę około siódmej po południu.
W Kłobucku, gdzie pomiar smogu dokonywany jest blisko centrum miasta, dziś wyniki wahają się na granicy norm i wynoszą dla PM 10 – 48 µg/m³, a dla PM 2,5 – 32 µg/m³. Ale już na przykład wczoraj i przedwczoraj zauważalnie te wyniki (i normy) przekraczały. W Krzepicach, gdzie mierzy się na ulicy Ryły, jest i tak gorzej. Dziś PM 10 – 83 µg/m³, a PM 2,5 – 51 µg/m³. Na wsi lepiej? To zależy. Na przykład kilka dni temu w Przystajni wyniki były gorsze niż dziś w Krzepicach. Dziś akurat jest lepiej. Zresztą pomiary dla pozostałych miejscowości ujmujemy w tabeli. Dla PM 10 dobrze jest poniżej 50 miligramów, dla PM 2,5 poniżej 25. To tak w skrócie, bo normy dopuszczają pewne wahania i chwilowe przekroczenia oraz ujmują sytuację bardziej pod kątem dłuższych okresów. No ale nawet te chwilowe pomiary dziś z około dziewiętnastej dają jakieś pojęcie, jakie powietrze mamy w powiecie. (jar)

pm1

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024