Kłobuck

91-latek zostawiony bez pomocy

Zainteresowanych szczepieniem jest wielu. Nasz czytelnik nie dał rady trafić „do kolejki”, choć bardzo jest tym zainteresowany
91-latek zostawiony bez pomocy

NASZE INTERWENCJE. Nasz czytelnik z Kłobucka, choć ma już odpowiedni wiek, w piątek nie zdołał zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 w Kłobucku. Po niedzieli, gdy spróbował znowu, miał usłyszeć, że szczepionki już dla niego nie ma. I musi czekać. Jak w praktyce wygląda rejestrowanie i szczepienie u nas?

Ledwie ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi, ledwie zaczęła się rejestracja seniorów, jako pierwszej uprawnionej do nich grupy, a już zdarzają się głosy, że cała ta machina potrafi się zaciąć. Jeden z przykładów znamy od naszego czytelnika. Ale sporo światła na to wszystko rzucają też wyjaśnienia tych, którzy widzą działanie tego systemu „od kuchni”. Warto się w tym orientować.
Nie zarejestrowali go
– Ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 lat. Ja mam lat 91. Czyli na pewno powinienem mieć możliwość zapisania i zaszczepienia się. A nic z tego nie wyszło. Powiedzieli mi, że szczepionka już się im skończyła i muszę czekać – mówi nam z wyraźnym żalem nasz stały czytelnik z Kłobucka.
Mężczyzna słyszał, że można się zapisywać w przychodniach. Zadzwonił więc tam, gdzie leczy się zazwyczaj, czyli na Rómmla.
– Dowiedziałem się, że w tej mojej przychodni nie robią szczepień. Odesłali mnie na Staszica – mówi 91-latek.
Tu akurat sprawa jest zrozumiała. W Kłobucku obecnie są punkty szczepienia na COVID-19. Ale nie na Rómmla. Jeden jest właśnie w przychodni na Staszica. To jednak nie jest główny problem.
– Dzwoniłem do przychodni w piątek. W pierwszy dzień rejestracji dla osób powyżej 80 lat. Ktoś w słuchawce kazał mi poczekać. I czekałem tak dość długo. Nikt się już nie odezwał. Nikogo tam nie było. Ja jestem już osobą starszą, proszę zrozumieć, że nie jest mi łatwo siedzieć bardzo długo z tą słuchawką przy uchu. W końcu musiałem ją odłożyć, rozłączyć się. Nie udało mi się zarejestrować na szczepienie – mówi kłobucczanin.
Nie zdążył do kolejki?
Po nieudanej próbie w piątek nasz czytelnik zadzwonił do przychodni na Staszica ponownie, ale już po niedzieli. I tu spotkał go spory zawód.
– Powiedzieli mi, że już im się te szczepionki skończyły. Że już się nie mogę zapisać. Może później, gdy nadejdzie nowa dostawa – skarży się mocno zawiedziony tą sytuacją mężczyzna. – Teraz mają szczepić 80-latków. Ja mam ponad 90 lat i dla mnie zabrakło szczepionki? Przecież ja mam nawet legitymację, z którą do tej pory mogłem być zawsze przyjmowany w pierwszej kolejności. A tu nie tylko w pierwszej, ale w ogóle w żadnej nie mają już dla mnie tej szczepionki? – pyta z żalem i obawą.
Jak to: zabrakło szczepionek?
Z obawami i pytaniami kierujemy się do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku, który uruchomił większość punktów szczepień w naszym powiecie, w tym i ten w przychodni na Staszica. Słyszymy tam, że przypadek naszego czytelnika może mieć charakter indywidualny, do czego z kolei trudno się odnieść bez sprawdzenia, co dokładnie się stało. Możliwe, że uda się to ustalić i rozwiązać. Natomiast zwraca uwagę coś jeszcze: okazuje się, że cała ta sytuacja, która spotkała naszego czytelnika, w pewnym stopniu rzuca światło na to, jak te szczepienia przeciwko COVID-19 wyglądają od strony praktycznej.
– Niestety dostajemy tylko po 30 szczepionek, na które można zapisać zainteresowanych pacjentów na cały tydzień. Zainteresowanie jest dużo większe. Podkreślam, że to nie od nas zależy, że tych szczepionek jest tak mało. Tylko tyle ich otrzymujemy – mówi Katarzyna Gieracz-Majchrowska, wicedyrektor ZOZ Kłobuck do spraw medycznych.
Skoro w takim punkcie szczepienia można w ciągu tygodnia zaszczepić tylko taką garstkę osób, to naprawdę nic dziwnego, że tworzy się kolejka. I że zarejestrowanie tych 30 chętnych na tydzień trwa pewnie chwilę. Lista miejsc szybko się wyczerpuje. Innym – pozostaje oczekiwanie. Zresztą… jeśli się wsłuchać w media ogólnopolskie, to i tam głośno, że szczepionek jest mało. Że szczepienia z tego powodu postępują wolno.
System odgórnie niewydolny
Nie pocieszają też inne sprawy. Obecnie szczepiona jest jeszcze grupa zerowa, czyli medycy i osoby z powiązanych zawodów. I dla nich szczepionek jest za mało. Co będzie, gdy ruszą szczepienia seniorów? Cóż, nie do końca wiadomo nawet, na jakich dokładnie zasadach będzie się to odbywało.
– Czy najpierw mają być szczepieni wszyscy zarejestrowani w wieku osiemdziesiąt plus, a potem dopiero siedemdziesiąt plus? Nie jest to do końca jasne. Tych z drugiej z tych grup jest zresztą wielu, więc ta liczba 30 szczepionek tym bardziej nie wystarczy – mówi pani doktor. Niestety od dyrektor ZOZ Joanny Maruszczyk wiemy z kolei, że sytuacja z niedostateczną liczbą szczepionek może potrwać. Może do kwietnia. U nas wszyscy są tym rozgoryczeni. Punkty szczepień mamy, zainteresowanie mieszkańców jest – tylko szczepionek przychodzi do powiatu za mało. Mocą decyzji, które zapadają daleko poza powiatem. U nas nikt nie ponosi winy za te kolejki.
Prosić się nikt nie będzie
Na koniec jeszcze jeden wniosek, który wypływa z opisanej sytuacji. Dużo się mówi o tym, że jest spora grupa niechętnych szczepieniu. Niektórzy nawet wyrażali obawy, że będą ich do takich szczepień zmuszać. Zastanawiano się wobec tego, czy Polacy generalnie będą chcieli korzystać z możliwości szczepienia się. I tu już dziś bardzo dużo wiadomo. Odpowiedzią są te kolejki. Czasem nawet trudności z zapisaniem się. Chętnych jest więcej niż szczepionek i wielu będzie musiało czekać. System nie wyrabia się ze szczepieniem w szybkim tempie wszystkich chętnych. Nim zaszczepią każdego chętnego, upłyną miesiące. A ci, co szczepić się nie chcą? Na dziś wygląda na to, że nikt ich prosił nie będzie. Mają prawdopodobnie co najmniej kilkanaście miesięcy spokoju. Może tymczasem zachorują i się uodpornią? A może umrą? Teoretycznie wszystko jest możliwe.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024