Popów

Gmina pomoże wymienić piece

Niejeden będzie zazdrościć takiego programu mieszkańcom gminy Popów. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Gmina pomoże wymienić piece

OGRZEWANIE. Od 1 lutego rusza w gminie Popów nabór wniosków o dotacje na wymianę kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne. Warto skorzystać, bo od przyszłego roku wszystkie stare piece będą nielegalne

Wnioski będą przyjmowane w ramach regulaminu przyznawania dotacji, który rada gminy uchwaliła na wniosek wójta Jana Kowalika. Warto zaznaczyć, że wsparcie pochodzić ma z środków budżetowych gminy Popów na lata 2021-2026. Już od tego roku mieszkańcy gminy będą mieli możliwość składania wniosków o dotację celową i uzyskania wsparcia na wymianę źródła ciepła. Pomoc ta kierowana jest do osób fizycznych.
Są też pewne warunki. Gmina udzieli wsparcia, jeśli wnioskodawca postępował też fair wobec gminy. Czyli jeśli nie ma w momencie złożenia wniosku zaległości finansowych wobec gminy z tytułu opłat za wodę i ścieki, za odbiór odpadów czy z tytułu podatków i opłat lokalnych. To zrozumiałe.
Jaki może być rozmiar pomocy? Nawet do połowy kosztów kwalifikowanych zadania. Przy czym nie więcej niż 4 tys. złotych. Gmina dopłaci do wymiany starych kotłów na nowe – na paliwa stałe lub biomasę, przy czym co najmniej spełniających wymogi klasy 5. Pomoc dotyczy też kotłów gazowych, na lekki olej opałowy i kotłów zasilanych prądem. Celem programu jest po prostu ograniczenie niskiej emisji. W ostatnim czasie publikujemy na naszym profilu na Facebooku wyniki pomiarów jakości powietrza w powiecie. Gmina Popów, choć piękna i zielona, wypada w tym nie najlepiej. Po prostu jest co poprawiać.
Wnioski o udzielenie dotacji będzie można składać od 1 do 28 lutego. Potem realizacja zadania musi być w takim terminie, by do 31 października beneficjant mógł złożyć w urzędzie informację o jego ukończeniu. Uprzedzać faktów też nie warto, jeśli chce się z dotacji skorzystać. Nie będą podlegać refundacji koszty zakupu pieca poniesione przed datą podpisania umowy o dofinansowanie.
Warto pytać o szczegóły w urzędzie, gdzie pod telefonem 34 317 70 67 wew. 216 i adresem k.brzeczek@gminapopow.pl czuwa fachowa pracownica urzędu gminy.
Program ten to bardzo przyjazny i pomocny krok gminy wobec własnych mieszkańców. Warto skorzystać. Warto się co najmniej zainteresować. Warto też wiedzieć, że za stare piece w przyszłym roku będzie można dostać karę wyższą nawet niż taka dotacja z gminy. Nie ma więc co zwlekać i liczyć na łut szczęścia. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Popów

Rusza rozbudowa oczyszczalni ścieków

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Przez wieś jak po drodze ekspresowej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

Cenna akcja w Popowie

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2024

Sołtysi są doceniani

Jarosław Jędrysiak20 marca 2024

Ile wydali na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

60-latka niemal wjechała pod pociąg

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2024