Kłobuck

Coraz mniej płacących, coraz większy koszt

Nie zapowiada się, że śmieci będą tanieć. Jest to, niestety, tendencja ogólnopolska, a koszty ponosimy wszyscy.
Coraz mniej płacących, coraz większy koszt

PROBLEM. W Kłobucku już nie raz wspominano na sesjach, że są wahania liczby osób zadeklarowanych jako mieszkańcy w systemie gospodarki śmieciowej. To problem, bo mniej ludzi to większe opłaty w przeliczeniu na pozostałych. Jak to wygląda obecnie?

Gospodarka odpadami finansuje się tylko z wpłat mieszkańców, im więc ich mniej zarejestrowanych w systemie – na mocy składanych deklaracji – tym ten sam koszt musi być rozłożony na mniejszą liczbę płacących. A to grozi windowaniem opłaty za odbiór odpadów. Na forum kłobuckiego samorządu już zwracano uwagę, że korekty deklaracji i spadająca liczba osób w tym systemie może spowodować problemy. Pytanie o to, jak ta sytuacja wygląda obecnie, padło na ostatniej sesji rady miejskiej.
– Dziś mamy w systemie około 3 tysiące mniej osób, niż wskazywałaby liczba mieszkańców gminy – podał na sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski. Przy około 20 tysiącach mieszkańców sytuacja, w której na koszt wywozu śmieci składa się o trzy tysiące osób mniej, musi zacząć być zauważalna w bilansie wydatków i wpływów. Na koszt wywozu śmieci dla mieszkańca wpływa bowiem nie to, ile osób realnie te śmieci w gminie wytwarza, ale to, ilu mieszkańców za to płaci – i jest zarejestrowanych w systemie. Poza tym na koszt wpływa też sama ilość wytwarzanych odpadów. Tu w Kłobucku powinno się znaleźć coś do poprawki, bo według statystyk, które przywołał burmistrz, gmina Kłobuck jest w czołówce gmin w powiecie w zakresie ilości śmieci wytwarzanych na mieszkańca. Tych śmieci w gminie po prostu powstaje sporo, więcej niż u sąsiadów.
Podkreślmy: nie powinno to wszystko wybrzmieć tak, że to sami mieszkańcy są przede wszystkim winni wzrostom cen za odbiór odpadów. Nie. Tu najwięcej zła wyrządzają podnoszone – w zasadzie decyzjami politycznymi – koszta związane z odstawianiem śmieci na wysypiska. No i generalny wzrost kosztów działalności firm, spowodowany sytuacją na rynku. I, co tu dużo kryć, poziom konkurencyjności tego rynku. Chodzi tylko o to, że w takich niesprzyjających okolicznościach mimo wszystko może jednak warto przyglądać się tym sprawom, na które potencjalnie można mieć wpływ – jako mieszkaniec. Chodzi o te „znikające” z systemu osoby, które śmieci wytwarzają. I generalnie ilość wytwarzanych śmieci.
Gmina Kłobuck rozstrzyga właśnie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych i z PSZOK-u na terenie gminy. Ostatnią na razie informacją oficjalnie podaną jest ta z otwarcia ofert złożonych w przetargu. Dokładniej rzecz biorąc – w ramach jednego postępowania zadanie jest podzielone na cztery części. Zgodnie z podziałem gminy na sektory. To, przypomnijmy, ma związek z dążeniem do uruchomienia większej konkurencyjności na rynku i daniem szansy na skuteczny start w przetargu także mniejszym firmom, oferującym być może korzystne stawki. Ratusz określił, jakie kwoty zamierza przeznaczyć na realizację odbioru odpadów dla każdej z części zadania. W każdej z części złożone oferty przekraczają jednak te założone przez miasto kwoty. Wszystkie z ofert złożyły firmy zarejestrowane w gminie Konopiska. Najkrócej mówiąc: na rynku bez zmian. Konkretnie: bez zmian na lepsze dla mieszkańców. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024