Powiat

Uwaga na zimowe warunki

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi uwzględnić to, że warunki zimowe są trudne i wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności.
Uwaga na zimowe warunki

BEZPIECZEŃSTWO. Mieliśmy szansę w ostatnich latach odwyknąć od zimowych warunków jazdy samochodem. Teraz, gdy w tym tygodniu śniegu znów napadało, trzeba szczególnie uważać. Dotyczy to także pieszych

– Opady śniegu oraz niska temperatura spowodowały, że na drogach pojawił się lód, śnieg i pośniegowe błoto. Wobec tak trudnych warunków drogowych apelujemy o ostrożną jazdę. Kierowców, szczególnie tych z niewielkim doświadczeniem, prosimy o wzięcie pod uwagę trudnych warunków drogowych, gdyż lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie! – apeluje w imieniu kłobuckiej policji mł. asp. Kamil Raczyński.
Już mieliśmy takie przypadki tej zimy. Nie każdy kierowca i nie w każdym momencie uwzględnia zimowe warunki jazdy, które wymuszają ostrożne posługiwanie się hamulcem, kierownicą czy gazem i biegami. Nie każdy bierze też pod uwagę, że pojazdy innych kierowców w takich warunkach drogowych mogą się zachować w sposób nieco nieprzewidywalny.
Ryzyko można ograniczyć. Zaczynimy od tego, że podczas wsiadania do auta warto pozbyć się z podeszwy butów śniegu, żeby w nagłym przypadku noga nie poślizgnęła się np. na pedale hamulca. W ogóle gdy się już hamuje, należy to robić ostrożnie i nie zdawać się w pełni tylko na systemy zapobiegające poślizgowi pojazdu. Droga hamowania tak czy inaczej będzie dłuższa. Należy to od razu uwzględnić. Także decydując się na dostosowaną do warunków prędkość jazdy. I mając na uwadze odpowiednią odległość między poruszającymi się po drodze pojazdami.
Przed rozpoczęciem jazdy powinno się odśnieżyć pojazd. Szyby – żeby dokładnie widzieć we wszystkich kierunkach, co dzieje się na drodze. Karoserię – by nagle oderwane z niej płaty śniegu czy lodu nie spadły np. na szybę i nie ograniczyły widoczności nam lub jadącemu za nami kierowcy. Spadający z dachu duży płat lodu może nawet uszkodzić pojazd, na który upadnie. Tak samo należy odśnieżyć światła samochodu i sprawdzić, czy działają. Warto też pilnować poziomu płynu w spryskiwaczu, bo błoto śniegowe może zachlapać szybę brudem – i bez możliwości jej błyskawicznego przetarcia stracimy widoczność.
Piesi także powinni uwzględniać zimowe warunki. Chodzi tu o dbałość o bycie widocznym. Ale i o branie pod uwagę, że kierowcy nie zdołają się zatrzymać na przestrzeni dwóch metrów – i nie należy nieoczekiwanie wchodzić na jezdnię. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024