Kłobuck

Mieszkańcy nie chcą nowych kotłów!

Na razie realia gminy Kłobuck są takie, że mamy na ulicach dym z palenisk, na których spala się węgiel. Czasem nawet coś gorszego.
Mieszkańcy nie chcą nowych kotłów!

PROBLEM. W gminie Kłobuck możliwe jest skorzystanie ze wsparcia do wymiany źródeł ciepła we własnym gospodarstwie domowym. W sytuacji, gdy już od końca tego roku stare piece w całym województwie będą nielegalne, korzystanie z tego rodzaju programów powinno spotykać się z adekwatnym zainteresowaniem. Czy tak jest?

Czy mieszkańcy gminy Kłobuck tłumnie korzystają z możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła? Okazuje się, że zainteresowanie jest. Ale nie da się powiedzieć, że ludzie „zabijają się” o to. Podczas niedawnej sesji rady miejskiej burmistrz podał garść podstawowych informacji dotyczących realizacji programu.
– Trwa realizacja wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie gminy Kłobuck. To w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w RPO województwa śląskiego. Projekt przewiduje zmodernizowanie w latach 2020-2021 instalacji grzewczych w 120 budynkach mieszkalnych. Mogą być stosowane kotły na gaz i na biomasę, czyli pellet – przypomniał podczas ostatniej sesji Jerzy Zakrzewski.
Jak przebiega realizacja tego projektu? Burmistrz informuje, że do chwili obecnej odebrano 24 wykonane już u mieszkańców instalacje.
Był też – w terminie do końca grudnia ubiegłego roku (informowaliśmy o tym jeszcze jesienią) – przeprowadzany nabór uzupełniający wniosków od mieszkańców zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania w ramach tego właśnie programu.
Jakie to dało efekty?
– W wyniku naboru zostało złożonych 45 wniosków – podaje Zakrzewski. – Ten nabór uzupełniający nie wyczerpał limitu miejsc przewidzianych w projekcie – dodaje.
To zastanawia. Z jednej strony mamy bliski termin nieuchronnej już o obowiązkowej wymiany starych źródeł ciepła na nowe. Z racji konieczności spełniania przez te instalacje zaostrzonych norm ekologicznych – inwestycje te są dla domowych budżetów obciążające, trudne, drogie. Z drugiej strony w gminie jest możliwość sięgnięcia po dofinansowanie na tego rodzaju wymianę źródła ciepła. Przy czym tu potrzeba też pogodzić się ze zmianą paliwa: zamiast węgla biomasa lub gaz. Zainteresowanie okazuje się może nie małe, ale jednak nie tak duże, by nie trzeba było powtarzać naborów. Czy to wynika z kalkulacji cen paliw? Kalkulacje te, dziś aktualne, mogą się zmienić wraz z wprowadzaniem ograniczeń emisji. Paliwa, im mniej ekologicznie bezpieczne, mogą się stawać tym droższe. Ale cóż. Każdy ma prawo do własnych kalkulacji i własnego określenia, jak daleko chce z tymi obliczeniami opłacalności wybiegać w przyszłość.
Na razie realia gminy Kłobuck są takie, że mamy na ulicach dym z palenisk, na których spala się węgiel. Czasem nawet coś gorszego. I w piecach często nieodpowiadających aktualnym normom. Mamy też takie zainteresowanie montażem instalacji opalanych pelletem lub gazem, że po dwóch naborach wniosków na dofinansowanie będzie musiał odbyć się jeszcze kolejny. Trzeci.
To już pewne. Jerzy Zakrzewski zapowiedział kolejną edycję programu, kolejny do niego nabór już wkrótce. W marcu tego roku. W tej chwili ratusz ma dane, że programem objęto 107 budynków mieszkalnych w gminie. Inwestycje te są na różnym etapie zaawansowania. Pozostaje jeszcze, do założonej liczby 120 instalacji, brakująca trzynastka. Tyle wniosków będzie mogło uzyskać dofinansowanie w zapowiadanym na kolejny miesiąc naborze. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Koncertowe zakończenie lata

Jarosław Jędrysiak25 września 2024

Nowe miejsce do integracji i wypoczynku na Smugach

Jarosław Jędrysiak24 września 2024

Sprawca porzucenia śmieci ustalony

Jarosław Jędrysiak3 września 2024

Wrzesień 1939 roku w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak2 września 2024

Ulice Ściegiennego i Polna są gotowe

Jarosław Jędrysiak1 września 2024

Z czcią dla obrońców niepodległości

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2024