Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, już ponad 756 tys. osób rozliczyło się z fiskusem. Niektórzy w najbliższych dniach powinni się spodziewać zwrotu nadpłaconego podatku. Szczęśliwcy pieniądze na koncie zobaczyli już po 48 godzinach od złożenia deklaracji.
48 godzin i załatwione. Wystarczyły dwa dni, by jeden z naszych czytelników dostał zwrot nadpłacanego podatku. W poniedziałek 15 lutego wysłał deklarację podatkową, w środę 17 lutego zobaczył na swoim koncie przelew. I był to transfer z lokalnego urzędu skarbowego. Kwota? 530 zł.
– Takiego tempa się nie spodziewałem, choć kwota nie jest jakaś imponująca. Zwykle trwało to kilka tygodni, a tym razem zaledwie dwa dni – relacjonuje pan Patryk, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie. Na dowód wysłał potwierdzenie przelewu. – Szybki przelew od ministra finansów już u mnie – napisał.
Nadawca? Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze.
Tytuł przelewu? Zwrot podatku PIT za 2020 rok. Temat rozliczenia podatkowego jest zatem dla niego zamknięty. I dla skarbówki również.
Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, w ciągu pierwszego tygodnia zeznania podatkowe za pośrednictwem usługi Twój e-PIT wysłało ponad 726 tys. osób. Takie dane resort udostępnił money.pl.
Warto przypomnieć, że fiskus przyjmuje roczne deklaracje podatkowe od Polaków od 15 lutego do końca kwietnia.
Dokumenty można wypełnić ręcznie i wysłać pocztą, można skorzystać z klasycznych internetowych formularzy (w ramach usługi e-Deklaracje) lub z w pełni wypełnionego przez urzędników dokumentu. I to właśnie ta trzecia opcja daje największe szanse na szybkie rozliczenie podatku. Zgodnie z przepisami urzędy skarbowe mają w tym wypadku do 45 dni od dnia przyjęcia dokumentów, by rozliczyć się z podatnikiem. W ciągu półtora miesiąca zwrot ewentualnego podatku powinien być już na koncie. W przypadku innych form rozliczania czas ten wydłuża się do 90 dni.
– Proces realizacji zwrotów został rozpoczęty – potwierdza Iwona Prószyńska, rzecznik Ministerstwa Finansów. – Zatem niektórzy podatnicy mogli już otrzymać zwrot nadpłaty podatku na swoje rachunki bankowe – dodaje. Ilu jest już takich szczęśliwców? Tego Ministerstwo Finansów nie wie. – Nie posiadamy statystyk w tym zakresie, ponieważ zwrot podatku jest realizowany bezpośrednio w urzędach skarbowych – dodaje przedstawicielka resortu.
Jak się rozliczyć? Usługa Twój e-PIT, a w niej gotowe i wypełnione już zeznanie podatkowe za 2020 rok, czeka w e-Urzędzie Skarbowym – w serwisie podatki.gov.pl. Jest jednak kilka ograniczeń.
W usłudze Twój e-PIT (w przypadku formularzy PIT-36 i PIT-37) jest możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem. Ten sposób rozliczenia jest wyborem podatnika – domyślnie jednak każde rozliczenie jest indywidualne. Trzeba o tym pamiętać i oznaczyć odpowiednie pole w dokumentach.
Jednocześnie Twój e-PIT zawiera wyłącznie informacje nt. ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci). Nie uwzględnia innych. I o tym trzeba pamiętać.
Jeżeli ktoś chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, przeciwdziałania COVID-19 czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację lub użytkowania internetu, wpłat na IKZE musi te pola uzupełnić sam. Może to zrobić w przygotowanym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.
Facebook
YouTube
RSS