Kłobuck

Obwodnica oficjalnie na liście rezerwowej

Pod Praszką już budują obwodnicę. To zadanie jeszcze sprzed programu budowy stu obwodnic. Kłobuck doczeka się dopiero w tym programie, o ile wskoczy do niego z listy rezerwowej. Na razie oficjalnie potwierdzono, że nasze miasto w tej rezerwie nadal jest.
Obwodnica oficjalnie na liście rezerwowej

DROGI. Od dawna wiadomo, że obwodnica Kłobucka nie została wpisana na listę stu obwodnic, które będą budowane w ramach specjalnie w tym celu utworzonego programu. Wiadomo też, że inwestycja ta trafiła na listę rezerwową. Właśnie oficjalnie potwierdzono, że Kłobuck – choć w rezerwie – wciąż jeszcze jest w grze

Drogowcy chwalą się – i słusznie – realizacją dróg z programu budowy stu obwodnic. W materiałach prasowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad łatwo trafić na informacje o tym, na jakim etapie znajdują się poszczególne inwestycje z tej grupy. Ta obiektywnie dobra wiadomość dla Kłobucka aż tak wspaniała nie jest. Bo miasto jest na liście rezerwowej – i szanse na obwodnicę wokół grodu nad Okszą wzrosłyby na pewno, gdyby… komuś wpisanemu do programu stu obwodnic się nie udało i zwolniłoby się parę miejsc na tej liście szczęśliwców.
Z drugiej strony Kłobuck wciąż ma szanse doczekać się takiej drogi. Argumenty przemawiające za jej wykonaniem po budowie węzła autostradowego już są zrozumiałe, a problem komunikacyjny będzie tu na pewno tylko narastał i wagę tych argumentów wzmagał. Ważną informacją z tego miesiąca jest przyjęcie przed kilkoma dniami stosownej uchwały przez radę ministrów. Uchwałą tą formalnie ustanowiono „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Te sto obwodnic to 820 kilometrów dróg. I przeznaczone na to 28 miliardów złotych. Choć Kłobucka na tej liście nie ma, to znalazł się na sformułowanej dodatkowo liście 53 kolejnych obwodnic, traktowanych jako zadania rezerwowe – ponad program budowy wspomnianych stu. Tu zadania szacowane są na 12,1 miliarda złotych łącznie. Liczy się na oszczędności na przetargach w zasadniczej części programu i na środki pozostałe po rozliczeniu tych inwestycji. Można się domyślić, że będzie tego dość, by starczyło na wszystkie 53 zadania dodatkowe. Niemniej Kłobuck jest formalnie w tej grupie oczekujących. Jeszcze kilka lat temu nie był na żadnej liście i w żadnych planach.
Zadania z głównej listy stu obwodnic rozpisane są na lata do roku 2030, niektóre na termin nieco krótszy. Jeśli mówić o środkach pozostałych z rozliczania tych zadań – które to mogłyby być użyte na obwodnice rezerwowe – to mamy tu w pewien sposób nakreśloną perspektywę czasową. Może nieco wcześniej będą natomiast znane oszczędności na przetargach. Jeśli w ogóle będą oszczędności, a nie potrzeba dokładania ponad wcześniej szacowane koszty.
Wpisana na listę rezerwową obwodnica Kłobucka ma mieć 6,4 km długości. W bliskim regionie na liście rezerwowej wraz z Kłobuckiem czekają też m.in. Rędziny i Kłomnice w powiecie częstochowskim. Jak wiadomo, w regionie obwodnicę mają Krzepice, a wkrótce zyska ją też Praszka, Gorzów Śląski i Olesno. Przy obecnym natężeniu ruchu takie drogi staną się koniecznością. Kto myślał o tym na przełomie wieków, być może jest dziś w lepszej sytuacji niż my. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024