Kłobuck

Drogi tańsze. Szansa dla obwodnicy Kłobucka?

W późniejszej rozmowie z nami burmistrz Jerzy Zakrzewski mówił, że z jego informacji wynika, że pozycja miasta na tej dodatkowej liście jest wysoka, a szanse, że „przeskoczy” na główną – całkiem realne. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Drogi tańsze. Szansa dla obwodnicy Kłobucka?

DROGI. Jak wiadomo, Kłobuck nie znalazł się na głównej liście inwestycji w ramach programu budowy stu obwodnic. Jest na liście rezerwowej. Drogowcy chwalą się oszczędnościami na inwestycjach. Jakie to ma znaczenie dla naszego miasta powiatowego?

Po latach omijania tematu o obwodnicy Kłobucka zaczęto często mówić dopiero wtedy, gdy budowa autostrady uzmysłowiła wszystkim, jak zakorkowane będzie miasto, gdy zaczną tędy jeździć kierowcy zmierzający na węzeł w Lgocie. Korki już mamy spore – czasem jak w wielkim mieście. Lepiej nie będzie. Jeśli były nadzieje, że Kłobuck wpiszą do programu budowy stu obwodnic, to zostały one zawiedzione. Przynajmniej w większej części. Nasze miasto przegrało tu m.in. z Herbami i Blachownią, gdzie dla obwodnicy już teraz powstaje dokumentacja przed budową. Szeroko komentowano, że to tam, a nie do Kłobucka bliżej mają parlamentarzyści. A my ciągle jakoś przy wyborach nie dość wspieramy przede wszystkim „swojaków”. W okresie, gdy Kłobuck wizytował obecny prezydent, obwodnicę miasta dopisano do listy rezerwowej programu stu obwodnic.
W późniejszej rozmowie z nami burmistrz Jerzy Zakrzewski mówił, że z jego informacji wynika, że pozycja miasta na tej dodatkowej liście jest wysoka, a szanse, że „przeskoczy” na główną – całkiem realne. Zakrzewski mówił tu o tym, że coś z planów z głównej listy może nie wejść w fazę budowy z jakichś przyczyn proceduralnych. Wtedy zwolni się miejsce. I szanse na obwodnicę Kłobucka wzrosną. Niestety – dla nas niestety – drogowcy co chwilę chwalą się dopinaniem wymaganych formalności, które pozwolą na budowę obwodnic z listy stu zaplanowanych. Ale być może nie będzie konieczne, aby ktoś z głównej listy wypadł, by dać szansę Kłobuckowi.
W założeniach przyjętych oficjalnie dla listy rezerwowej programu budowy stu obwodnic wpisano, że ich realizacja może nastąpić z oszczędności na przetargach dla inwestycji z głównej listy. W ostatnich latach mieliśmy wiele przykładów wzrostu kosztów budowy dróg. Różne przetargi organizowane także na bliskim nam terenie dawały takie kwoty, które przekraczały wcześniej przygotowane kosztorysy. Zamiast oszczędności – trzeba było dokładać. Nie pachniało to optymizmem i nie było dobrą wróżbą dla budowy drogi omijającej Kłobuck. Ostatnio jednak drogowcy mają zaskakująco dobre wiadomości. I biorą je też z wyników przetargów.
– Zmniejsza się średni koszt budowy kilometra dróg szybkiego ruchu, zarówno autostrad, jak i dróg ekspresowych. Mówimy tu o wartościach wynikających z podpisanych umów, a nie z ofert z najniższą ceną. Obserwujemy również spadek wartości najniższych ofert w porównaniu z naszymi kosztorysami – podają służby prasowe katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W analizie cen uwzględniono też i obwodnice. Wartości najtańszych ofert w przetargach wahały się w granicach 53-99 procent wartości kosztorysowej. Średnio to 71,3 procenta. Czyli jest miejsce na oszczędności. A w ich powstaniu mieści się możliwość realizacji obwodnic z listy rezerwowej. W tym obwodnicy Kłobucka. Wiadomość jest więc optymistyczna. Choć, niestety, nic nie jest jeszcze przesądzone. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Burmistrz dziękował pracownikom służb komunalnych

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dzień tych, którzy krzewią czytelnictwo

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024