Kłobuck

Uszczelniają system deklaracji na śmieci

Gdy będziemy mieć efekty tych działań, zostaną państwo o nich poinformowani - powiedział radnym burmistrz. ARCH.
Uszczelniają system deklaracji na śmieci

GOSPODARKA ODPADAMI. Miasto prowadzi analizy dotyczące realnej liczby osób wytwarzających odpady w gminie i zestawia je ze składanymi deklaracjami. Część tego „dochodzenia” jest już mocno zaawansowana

Temat wrócił na sesję miejską, bo w informacji burmistrza padła liczba 64 właścicieli nieruchomości w gminie Kłobuck, których poproszono o dokonanie korekty deklaracji dotyczących odbioru odpadów.
– Czy to wynik aktualizacji liczby mieszkańców, o co występowano do wspólnot? – pytał na ostatniej sesji radny Bartłomiej Saran.
Niedoszacowana liczba mieszkańców – wynikająca z nieścisłości deklaracji lub ze świadomego wpisywania tam mniejszej liczby osób – to problem i poważne obciążenie finansowe systemu gospodarki odpadami w gminie. W końcu solidarnie zapłacą za to wszyscy uczciwi. Miasto zapowiadało zabranie się za rozwiązywanie tego problemu. Tym razem nie chodzi jednak o szerzej niedawno omawianą na sesji korespondencję dotyczącą realnej liczby osób w mieszkaniach wspólnotowych.
– Chodzi tutaj o deklaracje dotyczące urodzeń dzieci i zmian właściciela – odpowiedział Jerzy Zakrzewski.
Burmistrz dodał jednak, że wcześniej omawiane działania zmierzające do urealnienia liczby osób w systemie gospodarki odpadami nadal są przez magistrat prowadzone.
– Gdy będziemy mieć efekty tych działań, zostaną państwo o nich poinformowani – powiedział radnym burmistrz.
Obecnie magistrat kończy analizę sytuacji w blokach mieszkalnych. Będzie też jeszcze wykonywał analizę dostrzeżonych rozbieżności w deklaracjach w budynkach jednorodzinnych. Gdy powstanie w ten sposób kompletny obraz dotyczący sytuacji w gminie i gdy zostaną wyciągnięte wnioski, co w tej materii robić, kompleksowa informacja ma zostać podana do wiadomości samorządowców.
Skądinąd wiadomo, że nie tylko w Kłobucku są „spryciarze”, którzy znikają z deklaracji do systemu gospodarki śmieciowej. Gminy zmuszone są podejmować różne działania, by tę patologię wyeliminować. Może się ona stać czynnikiem napędzającym ceny za odpady. W interesie uczciwych mieszkańców jest więc to, aby za śmieci płacił solidarnie każdy, kto je wytwarza. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024