Materiał zewnętrzny

Jak hodować krewetki

Jak hodować krewetki

Akwarium słodkowodne można ożywić małymi energetycznymi stworzeniami – krewetkami. Jednak w klasycznym akwarium krewetki będą prawie niewidoczne. O wiele lepiej te zabawne zwierzęta będą wyglądać w krewetkarium, czyli w specjalnym akwarium, przystosowanym dla tego typu zwierząt.
Zanim wybierzesz krewetki, sprawdź, jakie są parametry wody, w której będą żyć krewetki. W zależności od jej twardości i innych parametrów wybierz rodzaje krewetek, które będą się dobrze rozwijać w tej wodzie.

Rozmiar krewetkarium
Krewetki zajmują mało miejsca i wystarczą im nawet małe akwaria. Jeśli jednak dopiero zaczynasz hodować krewetki, powinieneś raczej kupić akwarium o pojemności co najmniej 30 litrów. Krewetki będą miały więcej miejsca do rozmnażania, a jakość wody w krewetkariach będzie stabilniejsza.

Substrat
W zależności od rodzaju krewetek wybierz rodzaj podłoża, którego użyjesz na dnie akwarium – obojętne lub aktywne. Obojętne podłoże nie wpływa na chemię wody. Substrat aktywny pomaga obniżyć pH i twardość węglanową wody.

Schronienie dla krewetek
Pomimo tego, że krewetki w krewetkarium nie są zagrożone przez drapieżniki i nie muszą się chować z tego powodu, zapewnij im schronienie – będzie potrzebne dla świeżo wyklutych krewetek.

Oświetlenie krewetkarium
Jeśli kupisz zestaw akwariowy, prawdopodobnie będzie on zawierał oświetlenie. Krewetki nie wymagają specjalnego oświetlenia, więc jeśli nie planujesz uprawiać w akwarium roślin o większym zapotrzebowaniu na światło, takie oświetlenie będzie wystarczające.

Filtracja
Krewetki są bardzo wymagające pod względem czystości wody. Z tego względu zaleca się użycie wydajnego filtra. Oprócz oczyszczania wody, filtr namnaża bakterie, które są korzystne dla krewetek. Idealny jest filtr piankowy, na którym krewetki grupują się i zjadają utworzony na nich biofilm.

Ogrzewanie
Użyj grzałki, aby zapewnić krewetkom stabilną temperaturę wody. Na wysokiej jakości grzałce możesz łatwo ustawić temperaturę wody, którą chcesz utrzymywać w akwarium. Ale nadal dobrze jest czasami sprawdzić temperaturę wody na termometrze.

Aklimatyzacja
Powinniśmy poczekać 5-7 tygodni zanim do świeżo założonego krewetkarium wpuścimy krewetki. Możesz skrócić ten czas stosując specjalne bakterie, które przyspieszą cały cykl. Przed wpuszczeniem krewetek do zbiornika sprawdź jakość wody, zwłaszcza zawartość azotynów, azotanów i amoniaku.

Rośliny w krewetkarium
W akwarium nie powinno zabraknąć roślin. Pomagają w utrzymaniu stabilnej jakości wody, co jest bardzo ważne dla krewetek. Ponadto krewetki zjadają biofilm, który tworzy się na powierzchni roślin.

krewetka

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Materiał zewnętrzny

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Redakcja13 marca 2024

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Redakcja5 września 2023

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Redakcja25 kwietnia 2023

Jakie są najczęstsze usterki na nowych mieszkaniach?

Marcin Syguda28 marca 2023

Na ile lat można wziąć kredyt gotówkowy?

Redakcja23 lutego 2023