Powiat

„Śmieciarze” na celowniku. Wyższe kary za przestępstwa środowiskowe

ARCH.
„Śmieciarze” na celowniku. Wyższe kary za przestępstwa środowiskowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany w kodeksie wykroczeń. Kary za wyrzucanie śmieci będą wyższe nawet o kilka tys. zł. „Przepisy zostały skierowane do kancelarii prezesa Rady Ministrów” – mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

Zmiany w kodeksie wykroczeń przewidują zaostrzenie kar dotyczących wyrzucania odpadów i śmiecenia. W poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt nowelizacji.

– To są lasy, pola, miejsca publiczne, oraz kwestie podpaleń. W nowelizacji zakładamy zwiększenie kar za porzucanie odpadów z 500 zł do 5 tys. zł i obligatoryjność sprzątnięcia – tłumaczył we wtorek wiceminister klimatu.

Dodaje, że w kodeksie karnym zmienione zostaną artykuły dotyczące kar za przestępstwa środowiskowe – od nielegalnego magazynowania, zbierania, przetwarzania do niewłaściwego postępowania. – Tu wszystkie przepisy będą zaostrzone, zazwyczaj górna granica jest podnoszona o połowę – zaznacza.

Zdaniem Ozdoby dotychczasowe kary były „kompromitujące dla wymiaru sprawiedliwości”, bo nie zawierały nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodał, że jak dotąd do Funduszu wpłynęło tylko 1 mln zł za kary środowiskowe, a jest to instytucja, która może finansować sprzątanie odpadów.

Projekt zmian został już skierowany do prezesa Rady Ministrów. Ozdoba wyraża nadzieję, że zostanie wpisany do wykazu prac rządu.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa środowiskowego może zgłosić każdy obywatel. Formularz znajduje się na rządowej stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024