Powiat

Ruszył obowiązek zgłaszania pieców

To, czym kto pali w domu, przestaje być już tylko jego sprawą. Po co ta ingerencja w sprawy obywateli? Zmusza do niej dążenie do skutecznej walki o jakość powietrza.
Ruszył obowiązek zgłaszania pieców

OGRZEWANIE. Zapowiadaliśmy, że ten dzień się zbliża – i teraz już nadszedł. Każdy ma obowiązek zgłaszania źródeł ciepła, z jakich korzysta. Żaden stary kopciuch nie ma więc szans na ukrycie się. Kto nie szykował się na zmianę źródła ogrzewania, może mieć teraz problem

Jeśli ktoś słyszał wiele razy o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, ale myślał sobie, że jego to nie dotyczy – to był w błędzie. W województwie już czwarty rok obowiązują przepisy wymuszające wymianę źródeł ciepła na spełniające normy. A terminy dla najstarszych kotłów upływają już w tym roku. No i jeśli w tym zakresie ktoś kombinował, że pieca nie wymieni – i sprawę da się ukryć – to ponownie był w błędzie. Od początku lipca każdy ma obowiązek złożyć deklarację o źródłach ciepła wykorzystywanych do ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To narzędzie do walki ze smogiem, które nie da szans na ukrycie się gdzieś ze starym kopciuchem. Można co najwyżej utyskiwać, że zasięg programów pomagających w wymianie źródła ciepła mógł być większy. Ale prawda jest też taka, że niektórzy w ogóle się tym nie interesowali. No i możliwe, że teraz będą mieć problem – i konieczność szybkiego poniesienia wydatków na zmiany.
Powstająca baza zbierze dane o źródłach ogrzewania w budynkach prywatnych, publicznych, komercyjnych. Należy do niej zgłosić każdego rodzaju źródła ciepła: kocioł grzewczy na paliwo stałe, piec kaflowy, piec wolno stojący, kuchnię węglową, kominek. Dotyczy to też pomp ciepła, sieci ciepłowniczej, solarów, ogrzewania elektrycznego i gazowego. Obowiązek zgłoszenia ma właściciel lub zarządca domu. Ważne są terminy. Dwa różne.
Jeśli budynek już istnieje, na przygotowanie i złożenie deklaracji jest 12 miesięcy. Natomiast jeśli budynek będzie teraz oddawany do użytku, to deklaracja dla niego musi być złożona w ciągu zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw. Zaniedbanie obowiązku skończy się grzywną. A więc dodatkowymi kosztami i nieprzyjemnościami.
Deklaracje można składać elektronicznie, korzystając z dostępnych dziś form uwierzytelniania. Ale można też wypełnić tradycyjne dokumenty papierowe i złożyć je w gminie. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

4 komentarze

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Uczcili strażaków, którzy oddali życie w Poznaniu

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024

Miliony na wyprawkę szkolną już na kontach rodziców

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Wyjazdowe sukcesy naszych orkiestr

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Krok ku czystszemu powietrzu w gminie Kłobuck

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Województwo dofinansuje dwa wozy strażackie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2024

Popów i Lipie najbogatsze w powiecie

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024