Energetyka

Fotowoltaika to przeżytek? To monstrum już działa i produkuje prąd

Fotowoltaika to przeżytek? To monstrum już działa i produkuje prąd

Do brytyjskiej sieci energetycznej zaczął właśnie napływać prąd wytwarzany przez największą jak dotąd turbinę napędzaną ruchem wody morskiej.

Morza i oceany należą do największych niezagospodarowanych rezerwuarów energii na naszej planecie. Chociaż energia kinetyczna fal i pływów wielokrotnie przewyższa możliwości rzek, z przyczyn technicznych i ekologicznych elektrownie hydrokinetyczne to wciąż rzadkość.

Ważny krok w rozwoju tej dziedziny postawiła szkocka firma Orbital Marine Power, która oddała do użytku najpotężniejszą turbinę pływową O2. Urządzenie kilka miesięcy temu zostało zakotwiczone na Morzu Północnym, w pobliżu archipelagu Orkadów i właśnie rozpoczęło produkcję.

Turbina o długości 74 metrów jest zdolna do generowania 2 megawatów mocy, co powinno wystarczyć do zasilenia dwóch tysięcy gospodarstw domowych. Siłownia będzie aktywna przez następne 15 lat.

„To kamień milowy dla O2 i chcę pogratulować pracownikom Orbital bezpiecznej i skutecznej realizacji tego pionierskiego projektu. (…) Zgodnie z naszą wizją ten projekt stanie się impulsem do wykorzystania zasobu pływów morskich na całym świecie, co odegra istotną rolę w walce ze zmianami klimatu i stworzy nowy niskoemisyjny sektor przemysłowy” – przekonuje dyrektor przedsiębiorstwa, Andrew Scott.

Budowa turbiny była finansowana zarówno z pieniędzy prywatnych, jak i publicznych. Szkocki rząd zdaje sobie sprawę z dogodnego usytuowania kraju i chętnie wspiera inicjatywy prowadzące do szerokiego wykorzystania oraz komercjalizacji sektora energetyki morskiej.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie projektu: https://orbitalmarine.com

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Energetyka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Energetyka

Poważny problem z fotowoltaiką. „To bomba z opóźnionym zapłonem”

Marcin Syguda5 października 2021