Powiat

Motocykliści i prędkość

Tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty, do którego doszło pod Częstochową w ostatnich dniach lipca, to jedno z tegorocznych zdarzeń tego rodzaju.
Motocykliści i prędkość

POLICJA. Jazda motocyklem ma swoje zalety i z tego wynika, że ma też swoje grono zwolenników. W razie nieprzewidzianego zdarzenia na drodze motocyklista jest jednak bardziej narażony na poważne skutki niż kierowca auta. Przy czym zdarza się też, że to sami motocykliści są sprawcami wypadków. Zdarza się też, że niektórych ponosi prędkość

W korkach nie ma lepszego pojazdu niż motor. „Czterokołowcy” stoją jeden za drugim, a motocykl zawsze się zmieści, zawsze ma szansę przeskoczyć bardziej przodu. W mieście może to zapewnić po prostu szybszy dojazd na miejsce. Bez długiego stania w korkach. Motocykl to też świetny pojazd na letnie wyjazdy. To inny rodzaj kontaktu z doznaniami podróży. Bliżej może poczucia swobody, którą kiedyś, w czasach przed motoryzacją, musiała dawać jazda konna. Są też i sytuacje mniej przyjemne. Jak jazda w deszczu. Albo kolizja. Dla „samochodziarza” to może oznaczać lekko wgięty błotnik. Dla motocyklisty – obrażenia ciała. Prędkości nie muszą być nawet wielkie. Choć, no cóż, i takie się zdarzają. I one bywają poważnym problemem.
– Należy pamiętać, że jazda motocyklem to oprócz wielkiej frajdy także pewne ryzyko. Zarówno wśród motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu drogowego są osoby jeżdżące zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również tacy, którzy bagatelizują obowiązujące przepisy. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których wliczamy motocyklistów, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego w postaci wypadku lub kolizji, nie są chronieni przez pasy bezpieczeństwa czy elementy karoserii – podkreśla mł. asp. Marlena Wiśniewska z kłobuckiej policji.
Czasami też sprawcy Motocykliści bywają ofiarami wypadków drogowych – ofiarami nieuwagi kierowców. Choć powtarzane akcje przypominające, że „motocykle są wszędzie” i należy uważnie spoglądać w lusterko, dają jakiś efekt, to jednak nie zawsze. Ale motocykliści też bywają sprawcami podobnych zdarzeń drogowych.
Z policyjnych danych za pierwsze półrocze 2021 roku wynika, że motocykliści byli sprawcami 24 wypadków, w których śmierć poniosły 4 osoby, a 23 osoby zostały ranne. Ponadto spowodowali także 109 kolizji – czyli zdarzeń, w których nikt z ludzi poważniej nie ucierpiał. W ostatnim czasie mieliśmy w regionie poważny wypadek z udziałem motocyklisty. Na drodze krajowej nr 1 w Romanowie koło Częstochowy. Kierujący motocyklem zmarł na miejscu wypadku. 45-latek uderzył w bariery ochronne. Według wstępnych ustaleń policji – wypadł z drogi na zakręcie.
Problemem bywa prędkość
Poza sytuacjami ewidentnego braku uwagi poważnym czynnikiem ryzyka takich zdarzeń jest też prędkość.
– Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku czy stażu posiadania prawa jazdy, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Pamiętać należy przede wszystkim, że wzrost prędkości przekłada się bezpośrednio na trudniejsze panowanie nad pojazdem i tragizm zdarzeń. Wydłużona droga hamowania i skrócony czas reakcji może utrudnić uniknięcie zdarzenia drogowego. Wzajemny szacunek na drodze ze strony motocyklistów i kierowców samochodów jest bardzo ważnym aspektem wspólnej troski o bezpieczną jazdę – zaznacza Wiśniewska.
Według danych policji główne przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocyklistów to niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, a także nieprawidłowe wyprzedzanie, brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami oraz brawura.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, motocykliści powinni stosować się do podstawowych zasad. Po pierwsze: limity prędkości dotyczą także ich, więc powinni się do nich stosować. Po drugie: powinni zachowywać bezpieczny odstęp od innych pojazdów. Ponadto bezpiecznie jest obserwować uważnie drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc zareagować. Szczególnie należy zachować ostrożność podczas wykonywania manewru wyprzedzania, skręcania czy też zmiany pas ruchu. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024