ZDROWIE. Programem zostaną objęte wszystkie osoby powyżej 40. roku życia. To diagnostyka mogąca pomóc we wczesnym wykryciu chorób, które da się wyleczyć
Pandemia odsunęła nas od lekarzy. W sensie dosłownym. Nawet wtedy, gdy stanowiło to problem i utrudniało prowadzone terapie. Do tego wielu odłożyło badania i wizyty lekarskie na bardziej sprzyjające czasy – gdy tylko uznali, że mogą to zrobić. Nie wiadomo nawet, czy podjęli słuszne decyzje. W roku 2020 odnotowano znacznie obniżoną zgłaszalność do lekarzy. A to problem, bo wiele chorób w swoim początkowym stadium nie daje niepokojących objawów. To znaczy sam chory nic nie zauważy. Lekarz – ma większe szanse. Może spojrzeć choćby na wyniki okresowych badań profilaktycznych. Wiele chorób prowadzi dziś do śmierci nie dlatego, że są nie do wyleczenia. Stają się takie dopiero, gdy za późno się je wykryje. Spadek liczy diagnoz, które stawiali pacjentom lekarze i które były w stanie zapobiec rozwojowi takich chorób – to problem do rozwiązania. Gdy już pandemia, w dobie szczepień, nie jest tak groźna.
Podstawowe badania
„Profilaktyka 40 plus” zakłada właśnie realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Pakiet dla kobiet zawiera morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny, badania AlAT, AspAT, GGTP, badanie ogólne moczu i poziom kwasu moczowego we krwi oraz badanie obecności krwi utajonej w kale metodą immunochemiczną (iFOBT). To kompleks testów, których wyniki są w stanie pokazać, czy pacjentka nie cierpi na którąś z częstych i poważnych chorób, niedającą jeszcze objawów na wczesnym etapie, ale już widoczną w wynikach laboratoryjnych. Pakiet dla mężczyzn, obok badań tego rodzaju jak dla kobiet, zawiera też badanie PSA – chodzi o antygen swoisty dla stercza. Czyli o ewentualne wykrycie poważnych problemów z prostatą. Każdemu badanemu mierzy się też ciśnienie krwi, miarowość rytmu serca, a także bada wskaźniki masy ciała.
Jak skorzystać?
Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m.in. odpowiedzą na pytania ankietowe za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 (godz. 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Ewentualne świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej, wystawionego przez system.
Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 plus”. Wystarczy, że się do takiej placówki zgłosi z dowodem osobistym, wybrawszy sobie samodzielnie taki realizujący program podmiot.
Ankieta i skierowanie
Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta wypełnia się online ankietę, a następnie dostaje e-skierowanie na badania. Są też porady zdrowotne, które można sobie zapisać lub wydrukować. I przekierowanie pod adres, gdzie można sprawdzić, w jakim punkcie badania są prowadzone.
Dodajmy tu od razu, że u nas w powiecie program jest realizowany we wszystkich placówkach prowadzonych przez ZOZ Kłobuck.
W ankiecie są pytania o to, ile się waży i ile ma wzrostu oraz obwodu w pasie. Oraz o sposób odżywiania się, o aktywność fizyczną, picie alkoholu i korzystanie z wyrobów zawierających nikotynę. Jest też wstępna ocena ryzyka chorób onkologicznych itp. E-skierowanie na badania będzie dostępne w systemie po dwóch dniach roboczych. (jar)
Facebook
YouTube
RSS