Region

Zawał, a nie COVID. Akt oskarżenia dla lekarki

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko lekarce z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. ARCH.
Zawał, a nie COVID. Akt oskarżenia dla lekarki

WOKANDA. To sprawa warta uwagi, choć kluczowe wydarzenia miały miejsce w czasie pierwszej fali zakażeń koronawirusem. Przywieziona do szpitala, a potem wożona między szpitalami pacjentka zmarła. Miała duszności. Ale to nie był COVID, ale zawał

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko lekarce z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Chodzi o narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.
– W toku śledztwa ustalono, że 5 maja 2020 roku 87-letnia kobieta została przywieziona przez pogotowie ratunkowe do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Przyczyną interwencji pogotowia było podejrzenie zawału serca pacjentki w związku ze zgłaszanymi dolegliwościami w postaci duszności i bólu w klatce piersiowej. Lekarka, która pełniła dyżur, uznała, że kobieta wymagała izolacji z uwagi na zgłaszaną duszność, gdyż taki objaw sugerował podejrzenie zakażenia koronawirusem – podaje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.
Szokuje, na jakiej podstawie podjęta została ta decyzja. – Lekarka nie przeprowadziła badania pacjentki, bazując wyłącznie na oświadczeniu ratowników medycznych. W związku decyzją lekarza kobieta została przewieziona do Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie – dodaje prokurator.
Po przewiezieniu z Zawodzia na Tysiąclecie 87-latkę obejrzał lekarz, który pełnił dyżur.
– Nie stwierdził u pacjentki objawów choroby zakaźnej, uznając jednocześnie, że z uwagi na niewydolność układu krążenia wymaga ona pilnej interwencji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub oddziale chorób wewnętrznych. Skutkowało to przewiezieniem karetką kobiety do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie – referuje rzecznik prokuratury.
Kobietę przewieziono więc z Tysiąclecia na Parkitkę. Tam 87-latka zmarła. Potem, na podstawie zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonej była niewydolność krążenia w przebiegu ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego. Stwierdzono, że pacjentka nie była zakażona wirusem SARS-CoV-2.
– W toku śledztwa zasięgnięto opinii biegłego sądowego z zakresu kardiologii celem ustalenia, czy postępowanie personelu medycznego w zakresie opieki nad pacjentką było prawidłowe i zgodne z zasadami sztuki medycznej. W wydanej opinii biegły uznał, że prawidłowe postępowanie lekarki SOR Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie powinno polegać na natychmiastowym zastosowaniu diagnostyki i wdrożeniu leczenia, gdyż takie działania dawałyby realną szansę na zmniejszenie ryzyka śmierci pacjentki. W ocenie biegłego odmowa zbadania chorej spowodowała znaczące opóźnienie leczenia i zwiększyła ryzyko zgonu – przedstawia szczegóły prokurator Ozimek. – Przesłuchana w charakterze podejrzanego lekarka nie przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i odmówiła złożenia wyjaśnień – dodaje.
Sprawą zajmie się sąd. Przestępstwo narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd może też orzec dodatkowo zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres od 1 roku do 15 lat. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024