Powiat

Zbudują przez powiat linię wysokiego napięcia

Linia wysokiego napięcia jest niezbędna. Właściciele działek, przez które przebiegnie, mogą liczyć na wynagrodzenia i odszkodowania. ARCH.
Zbudują przez powiat linię wysokiego napięcia

INWESTYCJA. Linia pod napięciem 400 tysięcy woltów ma połączyć rejon śląskiej aglomeracji z infrastrukturą już w województwie łódzkim. Pobiegnie łukiem przez pogranicze z województwem opolskim i przez nasz powiat. Konkretnie przez sześć gmin od Przystajni po Miedźno

Przygotowanie tej inwestycji jest już mocno zaawansowane. Jest to przy tym inwestycja celu publicznego – co ma wpływ na kwestie własnościowe terenów, przez które będzie poprowadzona. Właśnie rozpoczął się cykl spotkań inwestora – Polskich sieci Elektroenergetycznych – z mieszkańcami kolejnych gmin, przez które linia zostanie poprowadzona. Tam wyjaśniane są wszelkie szczegóły i wątpliwości.
Zbudują, bo jest potrzebna
Po co buduje się kolejną linię wysokiego napięcia? Ta, ściśle rzecz biorąc nazywana linią relacji „Trębaczew – nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) – Wielopole”, ma dać pewność zasilania południowej Polski w energię elektryczną. Mowa tu o 5,5 miliona odbiorców z województw śląskiego i opolskiego. Chodzi o to, że rozwój gospodarczy powoduje powstanie kolejnych odbiorców prądu, a działalność gospodarcza czasem wymaga poboru dużej ilości tej energii. Bez inwestycji w końcu zacznie brakować potrzebnej mocy i rozwój zostanie zahamowany. O tym, że z rozwoju gospodarczego korzystamy wszyscy, nie trzeba chyba przypominać. Energetycy dodają też, że swój udział bezpośredni w korzyściach będą mieć też samorządy, przez które poprowadzona zostanie nowa linia. Chodzi o wpływy z podatku od nieruchomości.
Ktoś może się zastanawia nad planem budowy linii, bo wie, że jedna linia wysokiego napięcia już przez powiat przebiega. Te wysokie słupy energetyczne świetnie są widoczne choćby z drogi krajowej w rejonie Opatowa, ale i w innych miejscach w powiecie. Po co kolejna? Po prostu nowa połączy inne obszary. Linia już istniejąca kieruje się z elektrowni Bełchatów przez Trębaczew i nasz powiat na zachód, do Namysłowa i na Opolszczyznę. Nowa linia poprowadzi prąd w kierunku Śląska, w okolice Zabrza. I ta istniejąca, i ta nowa – to linie o najwyższych budowanych w Polsce napięciach (jeśli nie liczyć linii 750 kV z Ukrainy do Rzeszowa, zbudowaną jeszcze w latach PRL według standardów sowieckich i dla celów ponadpaństwowych).
Linie wysokich napięć buduje się, bo przesyłanie energii w tej formie to unikanie jej strat podczas przesyłu, dlatego dopiero lokalnie redukuje się ją do mniejszych napięć i rozprowadza przy pomocy mniejszych słupów. Natomiast gęstość sieci takich linii jest potrzebna, bo prądu nie umiemy magazynować i musi być on podawany od razu tam, gdzie jest potrzebny, by ta energia została zużyta, a nie zmarnowana. Tę sieć buduje PSE – spółka skarbu państwa. Nie jest to więc inwestycja prowadzona dla zysku przez prywatnego inwestora.
Spotkania z mieszkańcami
Niezależnie od przepisów, które ułatwiają realizację inwestycji celu publicznego – jak ta właśnie – stawia się tutaj na szeroki kontakt ze społeczeństwem. Mieszkańcy gmin, przez które pobiegnie nowa linia 400 kV, już uczestniczą w spotkaniach z energetykami. Podczas spotkań można dokładnie sprawdzić położenie linii względem własnych nieruchomości. U nas taka sytuacja może dotyczyć części mieszkańców gmin: Przystajń, Panki, Wręczyca Wielka, Opatów, Kłobuck i Miedźno. W czwartek odbyły się spotkania w gminie Opatów, w środę w gminie Wręczyca – w obu przypadkach linia pobiegnie przez obrzeża gmin. W poniedziałek i wtorek spotkania odbywały się w Przystajni i w Pankach. W poniedziałek podobne dyżury zapowiedziano w gminie Kłobuck (świetlica Brody Malina, potem – od 15.00 – w sali sesyjnej w Kłobucku, równolegle od 8.30 do 19.00 w klubie Oksza w Łobodnie). Nie ma też obaw, że się coś przegapiło. Każdy właściciel nieruchomości leżącej w pasie technologicznym linii zostanie indywidualnie powiadomiony o sposobie realizacji inwestycji, wynikających stąd ograniczeniach oraz o przysługującym mu z tego tytułu odszkodowaniu. Do tego kolejnym krokiem będą indywidualne rozmowy z właścicielami nieruchomości, w trakcie których uzgadniane będą kwestie posadowienia linii na ich działkach. Kwestie odszkodowań za szkody powstałe podczas inwestycji mają być ustalane po zakończeniu prac i indywidualnie.
Na co wpływa lina wysokiego napięcia?
Przebieg linii wpływa na możliwości budowy domów. O tym, jaki obszar z takiej możliwości będzie wyłączony, decyduje poziom pola elektromagnetycznego i hałasu. Dla parametrów tej linii będzie to 35 metrów. Natomiast w pasie przebiegu linii można na przykład sadzić drzewa, ale tylko niskopienne – do 3 metrów.
PSE zapowiada kontakt z każdym, kogo nieruchomość znajdzie się w pasie technologicznym linii – czyli w odległości do tych 35 metrów od linii w obie strony. W ramach rokowań właściciel zostanie poinformowany o zasadach ustanowienia służebności oraz wysokości przysługującego mu wynagrodzenia z tego tytułu. Będzie ono określone na podstawie operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego. O wysokości decydować będzie obszar działki objętej pasem, rodzaj i klasa gruntu. Warto dodać, że to co innego niż wspomniane rekompensaty za ewentualne zniszczenia powstałe podczas budowy i eksploatacji linii. Czyli właściciele działek potencjalnie mogą otrzymać i wynagrodzenie, i odszkodowanie.
Służebność nie oznacza przeniesienia praw własności gruntu. Pozwala jedynie energetykom w niezbędnym zakresie dysponować dostępem do linii.
Inwestycja rozpisana jest na kilka lat. Jej zakończenie przewidywane jest w 2028 roku.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024