Region

Profilaktyka i dotacje na zabytki

W trakcie sesji radni przyjęli uchwały o zmianach w budżecie na 2021 rok i pomocy finansowej dla gmin i powiatów województwa tytułem wspierania lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
Profilaktyka i dotacje na zabytki

SAMORZĄD. Podczas wrześniowej sesji radni m.in. przyjęli uchwały o zmianach w budżecie na 2021 rok i pomocy finansowej dla gmin i powiatów województwa tytułem wspierania lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie z problemem alkoholowym. Przyznano również dotację na prace konserwatorskie budynków, które zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Nadano ponadto statuty szpitalom

Przed rozpoczęciem obrad marszałek województwa Jakub Chełstowski otrzymał z rąk Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej, statuetkę, jaką od 2010 roku nagradzane są osoby i instytucje mające znaczący wkład w promocję i popularyzację kultury, realizację projektów z nią związanych oraz rozwój teatru. Marszałka uhonorowano w podzięce za wsparcie udzielone Operze Śląskiej w Bytomiu, dzięki któremu zostanie ona kompleksowo zmodernizowana. Pod koniec maja podpisano wartą 56 mln zł umowę na sfinansowanie inwestycji, a jej realizacja odbywa się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zmiany w budżecie
Sesję poprzedziła również prezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Raciborzu. Młodzi sportowcy w dowód uznania za osiągane wyniki otrzymali dyplomy i upominki. Przed obradami zaprezentowano także dokonania Społecznej Pracowni Digitalizacji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
W trakcie sesji radni przyjęli uchwały o zmianach w budżecie na 2021 rok i pomocy finansowej dla gmin i powiatów województwa tytułem wspierania lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie z problemem alkoholowym. Przyznano również dotacje na prace konserwatorskie budynków, które zostały wpisane do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Wyrażono ponadto zgodę na wsparcie dla gmin województwa dotacją celową w kwocie 8 mln zł. Z tych środków zostanie m.in. zmodernizowany amfiteatr w Jaworzu, będzie możliwa budowa parkingu w kompleksie Jonidło oraz budowa zaplecza Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.
Swoją działalność kończy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Podczas wrześniowej sesji podjęto uchwałę o jego likwidacji. Pracownicy zostaną przeniesieni do Departamentu Ochrony Środowiska.
W trakcie obrad mocą podjętych uchwał nadano statuty placówkom służby zdrowia: Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. NMP w Częstochowie, SPZOZPS dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, SPZOZ WSS nr w Rybniku oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Wyjątkowy festiwal pod magicznym zamkiem

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Znęcanie się nad psami nie jest bezkarne

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Z komendy na rower

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024

„Smaki Regionów” świetne także u nas

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2024

Paszport już dostępny na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak30 lipca 2024

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024