SAMORZĄD. Podczas wrześniowej sesji radni m.in. przyjęli uchwały o zmianach w budżecie na 2021 rok i pomocy finansowej dla gmin i powiatów województwa tytułem wspierania lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie z problemem alkoholowym. Przyznano również dotację na prace konserwatorskie budynków, które zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Nadano ponadto statuty szpitalom
Przed rozpoczęciem obrad marszałek województwa Jakub Chełstowski otrzymał z rąk Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej, statuetkę, jaką od 2010 roku nagradzane są osoby i instytucje mające znaczący wkład w promocję i popularyzację kultury, realizację projektów z nią związanych oraz rozwój teatru. Marszałka uhonorowano w podzięce za wsparcie udzielone Operze Śląskiej w Bytomiu, dzięki któremu zostanie ona kompleksowo zmodernizowana. Pod koniec maja podpisano wartą 56 mln zł umowę na sfinansowanie inwestycji, a jej realizacja odbywa się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zmiany w budżecie
Sesję poprzedziła również prezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Raciborzu. Młodzi sportowcy w dowód uznania za osiągane wyniki otrzymali dyplomy i upominki. Przed obradami zaprezentowano także dokonania Społecznej Pracowni Digitalizacji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
W trakcie sesji radni przyjęli uchwały o zmianach w budżecie na 2021 rok i pomocy finansowej dla gmin i powiatów województwa tytułem wspierania lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie z problemem alkoholowym. Przyznano również dotacje na prace konserwatorskie budynków, które zostały wpisane do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Wyrażono ponadto zgodę na wsparcie dla gmin województwa dotacją celową w kwocie 8 mln zł. Z tych środków zostanie m.in. zmodernizowany amfiteatr w Jaworzu, będzie możliwa budowa parkingu w kompleksie Jonidło oraz budowa zaplecza Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.
Swoją działalność kończy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Podczas wrześniowej sesji podjęto uchwałę o jego likwidacji. Pracownicy zostaną przeniesieni do Departamentu Ochrony Środowiska.
W trakcie obrad mocą podjętych uchwał nadano statuty placówkom służby zdrowia: Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. NMP w Częstochowie, SPZOZPS dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, SPZOZ WSS nr w Rybniku oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. (as)
Facebook
YouTube
RSS