ADMINISTRACJA. Uporządkowanie adresów i nazewnictwa ulic ma być istotnym powodem do połączenia Miedźna oraz Izbisk, Kołaczkowic i Wapiennika w jedną miejscowość. Co na to mieszkańcy? Mają się wypowiedzieć w konsultacjach społecznych
Procesy włączania mniejszych ośrodków do większych były ostatnio częste w Polsce za tak zwanej komuny. A po jej upadku często mniejsze miejscowości decydowały się na powrót do samodzielności. Przypadki takie zdarzały się też w naszym województwie. Jeszcze w minionym ustroju terytorialnie „spuchła” Częstochowa – wówczas dynamicznie rozwijająca się ludnościowo, dziś kurcząca się na naszych oczach. Próby łączenia ośrodków napotykają czasem na opór mieszkańców tych mniejszych – i nie tak dawno w szerokim regionie mieliśmy takie przypadki na Opolszczyźnie. Jak skończy się inicjatywa wchłonięcia przez Miedźno trzech sąsiednich wsi? Czy jest ona potrzeba i czy ma sens? Zobaczymy. W każdym razie mieszkańcy mają szansę, by wypowiedzieć się na ten temat w konsultacjach społecznych.
Po co włączać małe wsie do Miedźna?
Te właśnie zostały ogłoszone. Wójt Piotr Derejczyk, który w oficjalnych materiałach gminy namawia do udziału w konsultacjach, podnosi na rzecz takiego połączenia wsi argument, iż umożliwi to uporządkowanie nazewnictwa oraz numeracji ulic i miejscowości. Jak zaznacza, obecnie w wielu miejscach niespójność adresów powoduje dodatkowe utrudnienia.
– Miejscowość Izbiska nie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich domów wzdłuż drogi biegnącej przez tę miejscowość. Część z nich posiada adres przy ul. Częstochowskiej w Miedźnie. Mieszkańcy pomimo tego, że należą oficjalnie do sołectwa Miedźno, utożsamiają się z mieszkańcami Izbisk. Biorą udział w zebraniach wiejskich sołectwa Izbiska i interesują się jego sprawami. Nie mogą jednak uczestniczyć w pełni w życiu lokalnym tej społeczności. Przykładem tego jest brak możliwości głosowania podczas zebrań wiejskich. Podobnie jest w Izbiskach Małych, gdzie numer adresowy 1 w rzeczywistości znajduje się na terenie miejscowości Miedźno. W przypadku połączenia miejscowości będzie istniała możliwość utworzenia jednej ulicy z jednolitą numeracją adresową na terenie całych Izbisk – przytacza przykłady obecnych zawiłości wójt Derejczyk.
Zdaniem wójta jeszcze większe zamieszanie wprowadzają granice miejscowości Miedźno-Wapiennik- Kołaczkowice. W ciągu jednej ulicy, położonej w kolonii Wiktorów i Małych Kołaczkowicach, są budynki o numerach adresowych przypisanych do każdej z tych trzech miejscowości. Z kolei w przypadku drogi powiatowej Miedźno-Mokra budynki posiadają adresy z Miedźna, Wapiennika i Kołaczkowic. A w terenie zabudowa jest jednolita.
– Na terenie obszaru miejscowości Miedźno-Izbiska-Kołaczkowice- Wapiennik znajduje się więcej miejsc z podobnymi problemami niespójności adresów. Nieścisłości adresowe i ich nieprzejrzystość wynikająca ze skomplikowanych linii granicznych pomiędzy miejscowościami powoduje, że chociażby podczas zdarzeń powodujących konieczność wezwania służb ratunkowych dochodzi do utrudnień w dokładnej lokalizacji posesji – dodaje Derejczyk.
Wielka wieś – a co z sołectwami?
Sposobem zmiany trwającej od lat sytuacji ma być więc połączenie miejscowości w jedną. Izbiska, Kołaczkowice i Wapiennik też byłyby więc Miedźnem. Wsią liczącą około 3,5 tysiąca mieszkańców – a więc największą w powiecie kłobuckim. Każda z tych zaplanowanych do włączenia do Miedźna wsi ma swoje sołectwo. W samym Miedźnie też są sołectwa. Co z nimi? – Zmiany granic miejscowości nie będą miały wpływu na granice sołectw. Granice tych jednostek pomocniczych gminy określane są w odrębnym postępowaniu.
Zmiany nie wpłyną też zmianę obrębów geodezyjnych – informuje wójt.
Bez problemów?
Zlanie miejscowości w jedno „Wielkie Miedźno” ma nie spowodować konieczności wymiany dowodów osobistych, paszportów czy praw jazdy. To samo dotyczy dokumentów rencistów i emerytów, dowodów rejestracyjnych. Regulują to przepisy.
– Również aktualizacja danych w ewidencjach identyfikacyjnych podatnika oraz płatnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Urzędzie Skarbowym następować będzie bez dodatkowych opłat. Koszty finansowe z powodu zmiany nazwy miejscowości mogą ponieść przedsiębiorcy, którzy będą musieli dokonać zmian pieczątek firmowych bądź osobistych, wizytówek, banerów reklamowych czy publikowanych reklam – przyznaje wójt.
Wypowiedzcie się
Teraz czas na ustosunkowanie się do pomysłu mają sami mieszkańcy. W sensie formalnym zmiana dotyczy zwłaszcza tych z miejscowości włączanych do Miedźna. Kto dziś mieszka w Miedźnie, może nie zauważyć zmiany. Chyba że gdzieś „załapie się” na regulowanie nazewnictwa czy numeracji działek przy ulicach, czemu zresztą ma służyć zlanie wsi w jedną.
Uprawnieni do udziału w konsultacjach są mieszkańcy miejscowości Miedźno, Izbiska, Kołaczkowice oraz Wapiennik. Ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Ważne, by skorzystali z okazji do wypowiedzenia się, bo sprawa ściśle dotyczy ich samych i nikt trzeci nie będzie lepiej reprezentował w niej ich interesu. Konsultacje ma mieć formę wygodną i dogodną dla mieszkańców. Będzie to ankieta korespondencyjna.
Kiedy spodziewać się otrzymania ankiety, dzięki której weźmie się udział w konsultacjach? Pracownicy urzędu gminy rozdysponują je do 30 października. Potem od 3 listopada rozpoczną się same konsultacje społeczne. Potrwają do 22 listopada. Kartę z ankietą będzie można między 3 a 22 listopada złożyć w w biurze podawczym urzędu gminy.
Facebook
YouTube
RSS