Miedźno

Wielkie Miedźno wchłonie sąsiednie wsie?

Czy urzędowo powstanie największa wieś w powiecie? Wójt przekonuje do administracyjnej „rewolucji” w granicach miejscowości w gminie. Ma to sens?
Wielkie Miedźno wchłonie sąsiednie wsie?

ADMINISTRACJA. Uporządkowanie adresów i nazewnictwa ulic ma być istotnym powodem do połączenia Miedźna oraz Izbisk, Kołaczkowic i Wapiennika w jedną miejscowość. Co na to mieszkańcy? Mają się wypowiedzieć w konsultacjach społecznych

Procesy włączania mniejszych ośrodków do większych były ostatnio częste w Polsce za tak zwanej komuny. A po jej upadku często mniejsze miejscowości decydowały się na powrót do samodzielności. Przypadki takie zdarzały się też w naszym województwie. Jeszcze w minionym ustroju terytorialnie „spuchła” Częstochowa – wówczas dynamicznie rozwijająca się ludnościowo, dziś kurcząca się na naszych oczach. Próby łączenia ośrodków napotykają czasem na opór mieszkańców tych mniejszych – i nie tak dawno w szerokim regionie mieliśmy takie przypadki na Opolszczyźnie. Jak skończy się inicjatywa wchłonięcia przez Miedźno trzech sąsiednich wsi? Czy jest ona potrzeba i czy ma sens? Zobaczymy. W każdym razie mieszkańcy mają szansę, by wypowiedzieć się na ten temat w konsultacjach społecznych.
Po co włączać małe wsie do Miedźna?
Te właśnie zostały ogłoszone. Wójt Piotr Derejczyk, który w oficjalnych materiałach gminy namawia do udziału w konsultacjach, podnosi na rzecz takiego połączenia wsi argument, iż umożliwi to uporządkowanie nazewnictwa oraz numeracji ulic i miejscowości. Jak zaznacza, obecnie w wielu miejscach niespójność adresów powoduje dodatkowe utrudnienia.
– Miejscowość Izbiska nie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich domów wzdłuż drogi biegnącej przez tę miejscowość. Część z nich posiada adres przy ul. Częstochowskiej w Miedźnie. Mieszkańcy pomimo tego, że należą oficjalnie do sołectwa Miedźno, utożsamiają się z mieszkańcami Izbisk. Biorą udział w zebraniach wiejskich sołectwa Izbiska i interesują się jego sprawami. Nie mogą jednak uczestniczyć w pełni w życiu lokalnym tej społeczności. Przykładem tego jest brak możliwości głosowania podczas zebrań wiejskich. Podobnie jest w Izbiskach Małych, gdzie numer adresowy 1 w rzeczywistości znajduje się na terenie miejscowości Miedźno. W przypadku połączenia miejscowości będzie istniała możliwość utworzenia jednej ulicy z jednolitą numeracją adresową na terenie całych Izbisk – przytacza przykłady obecnych zawiłości wójt Derejczyk.
Zdaniem wójta jeszcze większe zamieszanie wprowadzają granice miejscowości Miedźno-Wapiennik- Kołaczkowice. W ciągu jednej ulicy, położonej w kolonii Wiktorów i Małych Kołaczkowicach, są budynki o numerach adresowych przypisanych do każdej z tych trzech miejscowości. Z kolei w przypadku drogi powiatowej Miedźno-Mokra budynki posiadają adresy z Miedźna, Wapiennika i Kołaczkowic. A w terenie zabudowa jest jednolita.
– Na terenie obszaru miejscowości Miedźno-Izbiska-Kołaczkowice- Wapiennik znajduje się więcej miejsc z podobnymi problemami niespójności adresów. Nieścisłości adresowe i ich nieprzejrzystość wynikająca ze skomplikowanych linii granicznych pomiędzy miejscowościami powoduje, że chociażby podczas zdarzeń powodujących konieczność wezwania służb ratunkowych dochodzi do utrudnień w dokładnej lokalizacji posesji – dodaje Derejczyk.
Wielka wieś – a co z sołectwami?
Sposobem zmiany trwającej od lat sytuacji ma być więc połączenie miejscowości w jedną. Izbiska, Kołaczkowice i Wapiennik też byłyby więc Miedźnem. Wsią liczącą około 3,5 tysiąca mieszkańców – a więc największą w powiecie kłobuckim. Każda z tych zaplanowanych do włączenia do Miedźna wsi ma swoje sołectwo. W samym Miedźnie też są sołectwa. Co z nimi? – Zmiany granic miejscowości nie będą miały wpływu na granice sołectw. Granice tych jednostek pomocniczych gminy określane są w odrębnym postępowaniu.
Zmiany nie wpłyną też zmianę obrębów geodezyjnych – informuje wójt.
Bez problemów?
Zlanie miejscowości w jedno „Wielkie Miedźno” ma nie spowodować konieczności wymiany dowodów osobistych, paszportów czy praw jazdy. To samo dotyczy dokumentów rencistów i emerytów, dowodów rejestracyjnych. Regulują to przepisy.
– Również aktualizacja danych w ewidencjach identyfikacyjnych podatnika oraz płatnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Urzędzie Skarbowym następować będzie bez dodatkowych opłat. Koszty finansowe z powodu zmiany nazwy miejscowości mogą ponieść przedsiębiorcy, którzy będą musieli dokonać zmian pieczątek firmowych bądź osobistych, wizytówek, banerów reklamowych czy publikowanych reklam – przyznaje wójt.
Wypowiedzcie się
Teraz czas na ustosunkowanie się do pomysłu mają sami mieszkańcy. W sensie formalnym zmiana dotyczy zwłaszcza tych z miejscowości włączanych do Miedźna. Kto dziś mieszka w Miedźnie, może nie zauważyć zmiany. Chyba że gdzieś „załapie się” na regulowanie nazewnictwa czy numeracji działek przy ulicach, czemu zresztą ma służyć zlanie wsi w jedną.
Uprawnieni do udziału w konsultacjach są mieszkańcy miejscowości Miedźno, Izbiska, Kołaczkowice oraz Wapiennik. Ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Ważne, by skorzystali z okazji do wypowiedzenia się, bo sprawa ściśle dotyczy ich samych i nikt trzeci nie będzie lepiej reprezentował w niej ich interesu. Konsultacje ma mieć formę wygodną i dogodną dla mieszkańców. Będzie to ankieta korespondencyjna.
Kiedy spodziewać się otrzymania ankiety, dzięki której weźmie się udział w konsultacjach? Pracownicy urzędu gminy rozdysponują je do 30 października. Potem od 3 listopada rozpoczną się same konsultacje społeczne. Potrwają do 22 listopada. Kartę z ankietą będzie można między 3 a 22 listopada złożyć w w biurze podawczym urzędu gminy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Stypendium socjalne w nowym roku szkolnym

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024

Wzmocnią swe możliwości dzięki motopompie

Jarosław Jędrysiak31 lipca 2024

Wielki sukces orkiestry z Miedźna

Jarosław Jędrysiak7 lipca 2024

Kolejni zatrzymani z narkotykami w naszym powiecie

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024