RANKING. Ranking samorządów, który tym razem anonsujemy, przygotowała po raz 17. „Rzeczpospolita”. Jak oceniono w nim nasze gminy? Warto spojrzeć na szczegóły
Po pełne dane i dokładny opis procedury odsyłamy do źródła, czyli do raportu „Ranking Samorządów” w dziale rankingów na stronie „Rzeczypospolitej. Tu tylko krótko. Jest to inny rodzaj rankingu niż ten, który przygotowuje pismo samorządowe „Wspólnota”. „Ranking Samorządów” ma własne kryteria.
Co ocenia ranking?
Oceniane są efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, o stan środowiska i rozwój ekonomiczny, ale przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Maksymalnie samorząd może dostać 107 punktów: 30 w kategorii finanse i rozwój, 38 w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 w kategorii czyste środowisko i 10 w kategorii zarządzanie. Autorzy rankingu zastrzegają jednak, że samo wysokie miejsce w zestawieniu ogółem nie oznacza, że w każdej sferze działalności gmina ma najlepsze wyniki. Tak czy inaczej tego rodzaju raport umożliwia pewne porównanie. Nam – przekonanie się, w którym miejscu tak naprawdę jesteśmy w skali kraju. Oczywiście w zakresie spraw, które badali i oceniali autorzy raportu.
Miasta – dość słabo
„Rzeczpospolita” oceniła 878 gmin wiejsko-miejskich. My mamy w powiecie dwie takie gminy. Ranking wygrała świętokrzyska gmina Morawica, osiągając ocenę 90,67 punktu. A nasze miasta?
Kłobuck autorzy rankingu umieścili na 692 miejscu, przyznając mu jako gminie miejsko-wiejskiej 35,60 punktu. Symbolicznie lepiej oceniono Krzepice, które z notą 36,09 ulokowano na pozycji 667. Jak łatwo zauważyć, w gronie ujętych w rankingu nasze gminy miejsko-wiejskie wylądowały w ostatniej ćwiartce stawki. Tak analitycy pracujący dla „Rzeczypospolitej” ocenili nasze gminy w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, o środowisko i rozwój ekonomiczny. Można się z tym zgodzić lub nie. A jak oceniono sąsiadów? Wysoko jest Lubliniec. Dostał aż 9 miejsce w kraju (75,90 punktu). Za to daleko za Kłobuckiem i Krzepicami jest Olesno, na miejscu 816. Wieluń jest na zbliżonym poziomie do naszych miast (symbolicznie wyżej), natomiast Pajęczno ulokowano na 319 miejscu. Najsłabsza w zestawieniu gmina miejsko-wiejska to kujawsko- -pomorska Niewszawa z 24,69 punktu rankingowego. Częstochowa oceniana była odrębnie, wśród miast na prawach powiatu. Zgarnęła 30 miejsce – w połowie stawki. W rankingu ma równe 67 punktów.
Wsie? Najsłabiej znów Wręczyca
Jak punktowano w rankingu nasze gminy wiejskie, szczegółowo podajemy na wykresie. Liderem, podobnie jak w rankingu „Wspólnoty”, także w rankingu „Rzeczypospolitej” jest u nas Miedźno – na 49 pozycji na 1533 gminy wiejskie (52,26 punktu). Na szarym końcu w powiecie jest natomiast gmina Wręczyca Wielka – na miejscu 816 (z notą 28,01 punktu). Przypomnijmy, że wśród naszych gmin wiejskich także Wręczyca wypadła najsłabiej w rankingu „Wspólnoty”. Nijak się to ma do spotykanego w powiecie przekonania o dobrobycie w tej gminie.
Dodajmy, że lider w kraju, małopolska gmina Wielka Wieś, dostała od „Rzeczypospolitej” aż 78,14 punktu. A ostatnia w rankingu mazowiecka gmina Sierpc – tylko 15,06 punktu.
A inne podkłobuckie gminy? Dobrze oceniono Popów. Zajął 154 miejsce, czyli mniej więcej w gronie 10 procent najlepszych. Pozostałe gminy zajęły miejsca od 524 do 677 na 1533 oceniane samorządy. Niby nie ma tragedii, bo jest to ta lepsza połowa w kraju, ale – no cóż, na pewno chciałoby się więcej. Oczywiście ocena dokonana dla „Rzeczypospolitej” to tylko ranking – odczucia samych mieszkańców co do jakości życia mogą być zupełnie inne. Metody rankingowej tutaj nijak nie oceniamy. (jar)
Facebook
YouTube
RSS