Region, Częstochowa, Przystajń

Zmarł o. Tomziński. Słynny paulin pochodził z Przystajni

Ojciec Jerzy Tomziński urodził się ponad wiek temu w gminie Przystajń.
Zmarł o. Tomziński. Słynny paulin pochodził z Przystajni

POŻEGNANIE. Był równolatkiem polskiej niepodległości. Urodził się 24 listopada 1918 roku w Przystajni. Kilka lat po wojnie i później, u progu III RP, był przeorem na Jasnej Górze. Kilkanaście lat był generałem zakonu paulinów. Zmarł 14 listopada, dożywszy niemal 103 lat

To jedna z wąskiego grona postaci rodem z naszego powiatu, które doszły do najbardziej eksponowanych godności naszych czasów. Wychowany w religijnej rodzinie w Przystani Jan Tomziński w 1935 roku wstąpił do nowicjatu paulinów i przyjął zakonne imię Jerzy, pod którym był powszechnie znany. Od 1952 roku był przeorem na Jasnej Górze. Dał początek tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Później studiował za granicą. Był świadkiem otwarcia i uczestnikiem słynnego Soboru Watykańskiego II, który odmienił i uwspółcześnił oblicze Kościoła. W 1963 został wybrany na generała zakonu paulinów. To on wyraził zgodę, by słynny „Potop” Jerzego Hoffmana kręcony był w autentycznych sceneriach klasztoru jasnogórskiego. Jako przeor na Jasnej Górze uczestniczył w przygotowaniach Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku. Zmarł w szpitalu w Blachowni 14 listopada 2021 roku. Został pochowany w Częstochowie na cmentarzu św. Rocha.
Wśród wielu wyrazów uznania, które otrzymał w ciągu swego długiego życia, jest i ten wyrażony przez jego rodzinną gminę Przystajń – nadaniem mu w 2009 roku tytułu honorowego obywatelstwa gminy. W uroczystościach pogrzebowych na Jasnej Górze wzięli udział także przedstawiciele gminy i jej społeczeństwa – z wójtem Henrykiem Machem na czele. W sobotę msza żałobna odbyła się także w kościele parafialnym w Przystajni. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region, Częstochowa, Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region, Częstochowa, Przystajń