Kłobuck

Policja sprawdza maski

Policja sprawdza maski

POLICJA. Pracownicy sanepidu i policjanci sprawdzają, jak są u nas przestrzegane obostrzenia sanitarne związane z zagrożeniem koronawirusem

Często się dziś słyszy, że obecnie wprowadzanie jakichkolwiek obostrzeń ma już niewielki sens, bo coraz mniej ludzi ich przestrzega. Rzeczywiście o ile na samym początku ulice opustoszały, bo wszyscy obawiali się zakażeń, gdy ich liczba była stosunkowo nieduża, o tyle teraz, gdy zakażenia idą w tysiące dziennie, jakoś wielu oswoiło się z tym i nie trzyma się żadnego z wymagań służb sanitarnych. Wystarczy wejść do sklepu, przejechać się publicznym środkiem transportu czy po prostu pojawić się tam, gdzie skupiają się ludzie, by zauważyć, że o żadnym zachowaniu dystansu dziś już nie ma mowy, a i maskę jeśli ktoś nosi, to zwykle tylko na ustach – pod nosem. Czyli w zasadzie bez celu. To zresztą w pewnym stopniu naturalne zjawisko, skoro poza początkowym okresem pandemii prawie nie zwraca się już uwagi na zasady wprowadzonych obostrzeń, a niemal każda reakcja w tym zakresie grozi wybuchem agresji. Piszemy: prawie, bo jest jednak pewien wyjątek. Służby sanitarne i policja prowadzą kontrole. Nawet jeśli są to kontrole na ograniczoną skalę, można się z nimi spotkać. Gdzie?
– Policjanci każdego dnia sprawdzają, jak osoby stosują się do obostrzeń wprowadzonych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są galerie handlowe, sklepy, środki komunikacji publicznej oraz wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy, np. targowiska. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w takich miejscach niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką – podaje p.o. rzecznika kłobuckiej policji, asp. Kamil Raczyński.
Jak to wygląda u nas?
– Kłobuccy mundurowi wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku kontrolują przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w placówkach handlowych i środkach transportu publicznego, sprawdzając, czy klienci i podróżni stosują się do obowiązujących przepisów. Noszenie maseczek, dystans społeczny, dezynfekcja – te proste, a zarazem istotne zachowania mogą uchronić nas i naszych bliskich przed zachorowaniem na COVID-19 – dodaje policjant.
Prowadzących kontrolę można więc spotkać w autobusie, w sklepie. W obu tych miejscach obowiązuje noszenie maseczki. Podobnie jest w banku, na poczcie, generalnie w wielu pomieszczeniach zamkniętych. Także na wspólnej klatce schodowej. W niedawno szerzej nagłaśnianych badaniach wykazano, że nawet zwykła chirurgiczna maseczka redukuje procent szans na przekazanie zakażenia kolejnym osobom. Choć liczba zakażeń ostatnio spadała, nie należy się spodziewać, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony. Zresztą można było też spotkać w przestrzeni medialnej płynące z krajów zachodnich słowa krytyki, że w Polsce w zasadzie nic się nie robi z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. U nas często komentuje się, że ten pozorny brak decyzji jest w istocie decyzją podjętą nie pod kątem korzyści dla zdrowia obywateli, a z uwzględnieniem możliwych zysków i strat rządzących w oczach ich wyborców. Nie chcemy tego osądzać z naszej perspektywy. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024