HISTORIA. Protokoły posiedzeń krzepickiego magistratu z lat międzywojennych i dokumenty z połowy XIX wieku – krzepiccy kolekcjonerzy przekazali to wszystko miastu, na ręce burmistrza Krystiana Kotyni
Tak naprawdę darczyńcą jest tu osoba anonimowa. Ktoś miał te materiały i zdecydował się je przekazać bez ujawniania się publicznie. Krzepickie Koło Kolekcjonerów – które dało się poznać jako organizator wielu atrakcyjnych wystaw pamiątek sprzed lat i jako grono aktywnych popularyzatorów historii – stało się tu przede wszystkim godnym zaufania pośrednikiem. Dokumenty przekazano miastu 22 listopada. To dokładnie trzy księgi protokołów posiedzeń magistratu i rady miasta z lat 1926- 1929, 1932-1936 i 1936-1939. Materiały z naszego terenu z okresu międzywojennego są zawsze szczególnie cenne, bo trzeba pamiętać, że Niemcy w czasie wojny puścili z dymem prawie całą naszą spisaną w dokumentach lokalną historię – i dziś odtwarza się ją zwykle tylko ze wzmianek rozsianych w archiwalnej dokumentacji przedwojennych urzędów regionalnych. Takie cudem ocalałe skarby, jak te właśnie księgi, to rzadkość. Poza księgami miejskimi z międzywojnia w pakiecie tych archiwalnych skarbów znalazły się też dokumenty Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Wieluńskiego z 1848 roku.
Kolekcjonerzy liczą po cichu, że może jeszcze ktoś znajdzie podobne skarby u siebie. Co dalej z tymi, które już przekazano miastu – w zasadzie wiadomo. W ratuszu zdecydowano, że te cenne materiały zostaną przekazane do Archiwum Państwowego w Częstochowie. Sporym plusem tego rozwiązania jest to, że tam będą łatwo dostępne dla badaczy. Kto wie, może ustawi się do nich kolejka. Drugi plus – to warunki, jakie takim materiałom jest w stanie zapewnić profesjonalne archiwum. (jar)
Facebook
YouTube
RSS