Kłobuck

Gaz zdrożał – a co z gazyfikacją?

Radny zapytał w imieniu mieszkańców, czy w ratuszu mają wiedzę o planach dotyczących gazyfikacji Kłobucka. Konkretnie: czy obecne ceny gazu nie zastopują tych inwestycji.
Gaz zdrożał – a co z gazyfikacją?

GAZYFIKACJA. Doskonale widzimy, jak bardzo ostatnio zdrożał gaz. Mniejsza o wyrokowanie, czy te ceny się utrzymają. Ważniejsze, że jesteśmy u progu gazyfikacji. Czy wobec tych zmian cen inwestycje nie zostaną w ogóle zaniechane?

Krzepice już korzystają z gazu z tymczasowej stacji, Kłobuck czeka na budowaną właśnie główną nitkę gazociągu, podobnie zresztą jak inne gminy w powiecie. Gaz jako główne paliwo wraz ze wzrostem cen przestał się może wydawać szczególnie atrakcyjny, ale cena surowca może się przecież wahać. A żeby z niego korzystać – mniej czy więcej – to trzeba mieć sieć. No i tu jest pytanie: czy nadal się ją zamierza budować? Sprawa stanęła też na kłobuckiej sesji.
– Mieszkańcy zadawali mi pytanie, czy termin realizacji gazociągu, który był wcześniej podawany, jest cały czas taki sam? Czy nic się nie zmieniło choćby ze względu na to, że ceny gazu poszły bardzo wysoko w górę? Czy realizacja tego projektu jest w jakiś sposób zagrożona? – pytał podczas sesji radny Bartłomiej Saran.
Zwięzłej odpowiedzi udzielił od ręki burmistrz.
– Nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o terminy. Ostatnio miałem kontakt z wykonawcą, który wygrał przetarg na realizację sieci. Te sprawy nie mają na siebie wpływu, bo ceny gazu to kwestia całkiem innej spółki niż dystrybucja i rozbudowa sieci. Z moich informacji, które mam z rozmów z dyrekcją [spółki gazowniczej – dop. red.] w Zabrzu i z wykonawcą gazociągu wynika, że termin budowy nie jest w tej chwili zagrożony – podał do publicznej wiadomości Jerzy Zakrzewski.
Burmistrz jest w kontakcie z wykonawcą gazociągu, który zresztą sam przejawia inicjatywę, by realizację inwestycji przeprowadzić tak, aby jak najmniej kolidowało to z funkcjonowaniem miasta w czasie tej realizacji. W ratuszu mają też świadomość, że kwestia gazyfikacji to wciąż temat istotny dla mieszkańców.
Dziś, gdy przepisy wymuszają odchodzenie od najbardziej szkodliwych paliw, względnie stosowanie wysoko zaawansowanych kotłów na paliwa stałe, wielu rozważa, czy decydować się na takie paliwa, czy inwestować w piec na pellet, czy może w inne rozwiązania. Skorzystanie z gazu jest wciąż jedną z możliwości. Czasem – ze względów technicznych – być może nawet jedyną sensowną. Problem wysokiej obecnie ceny bez wątpienia nie działa tu zachęcająco, ale z drugiej strony tradycyjne paliwa też nie będą tanieć. A cena gazu w ciągu lat może ulegać zmianom wcale nie tylko w kierunku mniejszej opłacalności dla użytkowników tego paliwa.
Planowane zakończenie prac przy gazyfikacji Kłobucka przypada na rok 2023. Realizacja inwestycji stanie się dobrze widoczna w terenie na pewno już w przyszłym roku. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024