Częstochowa

Przewrotnie o Skłodowskiej – premiera w teatrze

Konferencja prasowa zapowiadającej premierę
Przewrotnie o Skłodowskiej – premiera w teatrze

Maria Skłodowska-Curie będzie główną bohaterką spektaklu, który częstochowski teatr zapowiedział podczas konferencji prasowej.

– Na początku tego sezonu wymyśliliśmy projekt “Młoda Częstochowa” z prostym przesłaniem, w którym chodzi o promowanie na miarę możliwości młodych artystów wywodzących się z naszego miasta. Stąd też pomysł na zaproszenie Teatru Papahemy. “Skłodowska” to fantastyczne przedstawienie, jedno z lepszych, jakie widziałem w ostatnich latach – informuje Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza.

Spektakl przewrotnie używa postaci Marii Skłodowskiej-Curie porusza kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi.
Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

– Spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Zaczęliśmy od premiery w Białymstoku, później była Warszawa, a teraz czas na Częstochowę. Biografia Skłodowskiej-Curie jest fascynująca, pojemna, wielowątkowa i inspirująca w wielu kontekstach. Nie możemy przejść wobec niej obojętnie – mówi Mateusz Trzmiel, pochodzący z Częstochowy aktor Teatru Papahema.

W spektaklu nie zabraknie humoru, dowcipu i nawiązań do współczesności.

Spektakl adresowany jest do osób powyżej 16. roku życia.

Premiera odbędzie się 18 grudnia o godz. 19. Spektakle przedpremierowe: 16.12, godz. 11:00 i 17.12, godz. 18:00.
Kolejny w niedzielę 19 grudnia, godz. 16:00

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk, scenografia: Katarzyna Pielużek, muzyka: Natasza Topor, choreografia: Anna Sawicka-Hodun, projekcje: Patryk Bychoski, Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk, konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska, obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022