Kłobuck, Miedźno

ZOZ wciąż szuka lekarzy

ZOZ ciągle szuka lekarzy. Rozwiązania problemu braku kadr w polskiej ochronie zdrowia raczej nie widać.
ZOZ wciąż szuka lekarzy

FELIETON. W ochronie zdrowia na prowincji pracy od dawna jest więcej niż osób, które gotowe są ją wykonywać. Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku ciągle szuka lekarzy

Praca szuka człowieka. Dziś już w wielu dziedzinach w gospodarki. Ale w medycynie – od dawna. I braki kadrowe są stale odczuwalne. Przy czym sami pacjenci, mieszkańcy prowincji, często przyjmują postawę: „nam się należy”. Chcą łatwiej dostępności lekarzy, chcą medyków przystępnych, wzbudzających zaufanie. Mają prawo chcieć. Tylko problem w tym, że z wypełnieniem kadrowej pustki od lat już jest kłopot. I od lat się o tym mówi, choć świadomość stanu rzeczy do wielu pacjentów jeszcze nie dotarła.
ZOZ Kłobuck też okresowo ogłasza, że ma wolne miejsca pracy dla medyków. Obecnie – według ostatniego ogłoszenia – praca czeka na lekarzy w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Kłobucku (zarówno Poradnia nr 1, jak i Poradnia nr 2) oraz w Poradni Medycyny Rodzinnej w Miedźnie. Pozostaje liczyć, że zainteresowani się znajdą. Liczba miejsce, do których ZOZ szuka medyków, jest teraz nieco mniejsza niż wtedy, gdy takie zapotrzebowanie ogłaszano poprzednio. Wahania stanu kadr w tym wypadku wyglądają więc trochę lepiej. Powiat, jak wcześniej pisaliśmy, zawarł też umowę z jedną ze studentek medycyny, która za wsparcie finansowe już teraz w przyszłości podejmie się pracy u nas. No ale to na razie pieśń przyszłości.
Skargi na dostępność usług medycznych w ramach systemu państwowego finansowania są częste i w zasadzie uzasadnione. Przyczyn, dla których dziś leczyć się można szybko i w dogodnych warunkach, o ile się to robi prywatnie i płaci – jest wiele. Od lat nie zapowiada się, że ktoś pracuje nad skuteczną zmianą stanu rzeczy. Polityków bardziej „grzeją” inne tematy. Zresztą… oni raczej nie chodzą do przychodni na wsi. Stać ich prywatnie. Albo korzystają z opieki, która im się z racji funkcji należy. Gdzie im do naszych problemów. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, Miedźno

Będzie jeszcze drożej za wodę?

Redakcja18 października 2016