PROBLEM. W związku z wprowadzaniem tzw. Polskiego Ładu i kompletnym chaosem z tym związanym od wtorku w urzędach skarbowych uruchomiono specjalne dyżury, podczas których pracownicy mają udzielać informacji o nowych rozwiązaniach podatkowych. Szkopuł w tym, że – jak podnoszą związkowcy fiskusa – oni sami giną w gąszczu przepisów i sposobie ich interpretacji
– Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchamiamy dyżury podatkowe w związku z Polskim Ładem. W dni robocze, w godzinach od 8.00 do 19.00, pracownicy urzędów skarbowych będą udzielać informacji o nowych rozwiązaniach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Informacje będzie można uzyskać w urzędzie skarbowym osobiście lub kontaktując się telefonicznie. Dane teleadresowe są dostępne na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowych – informuje oficjalnie Krajowa Administracja Skarbowa.
Przepisy niejasne dla urzędników
Jak zauważają z kolei związkowcy fiskusa, trudno udzielać im porad, skoro sami mają wątpliwości co do właściwej interpretacji przepisów. „Jako wysoko wykwalifikowani pracownicy urzędów skarbowych z całej Polski jesteśmy oburzeni i głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem. Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia” – czytamy w piśmie, które do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów przesłał Międzyzakładowy Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic.
Dalej związkowcy podnoszą: „Trudno nam zaakceptować taki tryb działania. Pracownicy Urzędów Skarbowych nie brali realnego udziału w procesie legislacyjnym Polskiego Ładu. Dlatego proponujemy, by oprócz Urzędów Skarbowych do godziny 19 otwarty był też punkt informacyjny w Ministerstwie. Finansów, gdzie pracownicy Ministerstwa udzielaliby informacji odnośnie Polskiego Ładu”.
– Za obecną sytuację pracownicy urzędów skarbowych nie ponoszą najmniejszej odpowiedzialności, a to ich obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian i ratowaniem prestiżu nie tylko KAS i Ministerstwa Finansów, ale również całego polskiego państwa. Proszę o tym pamiętać przy kolejnych negocjacjach o podwyżki – podkreślają związkowcy.
Związki domagają się również bezzwłocznego odwołania ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i nowelizacji przepisów podatkowych w trybie pilnym. (as)
Facebook
YouTube
RSS