ZDROWIE. Dzięki grantowi finansowanemu z funduszy europejskich Zespół Opieki Zdrowotnej podda modernizacji Poradnię nr 2 w Kłobucku. Celem jest to, by grupa pacjentów ze szczególnymi potrzebami mogła bez przeszkód korzystać z usług tej poradni
Środki, które pozwolą uczynić poradnię bardziej dostępną, to grant w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Kłobucka placówka otrzymała w tym zakresie środki w wysokości blisko 680 tysięcy złotych. Do wykorzystania właśnie na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami. Stosownej modernizacji poddana będzie tutaj poradnia na Rómmla w Kłobucku. Lista zmian i uzupełnień ma być zrealizowana do końca bieżącego roku. Co się na niej mieści?
Zakres jest spory. Pacjenci ze szczególnymi potrzebami na pewno będą mieli okazję korzystać z poradni w takim zakresie, jak pozostali pacjenci. Zacznijmy od tego, że łatwiej będzie im zaparkować pod przychodnią. W ramach grantu wykonane zostanie właściwe oznakowanie miejsc postojowych przeznaczonych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Na dojściu do wejścia do placówki będą udostępnione strefy wypoczynku – pacjenci o szczególnych potrzebach na pewno potrzebują możliwości korzystania z nich. Co jeszcze dla poprawy dostępności?
Poprawi się proces rejestracji. Punkt rejestracji zostanie wyposażony w urządzenia wspierające dla osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu oraz innymi niepełnosprawnościami.
Chodzi o pętle indukcyjne, tabley wraz z programem Mówik, elektroniczną lupę powiększającą, syntezator mowy. Zakupiona zostanie tablica tyflograficzna i odzież medyczna z oznaczeniami identyfikującymi wykonywany zawód. W punkcie rejestracji obniżony będzie blat. Pojawi się też specjalna przestrzeń do odkładania sprzętu rehabilitacyjnego. Będzie wózek specjalnie przewidziany do ewakuacji osób niepełnosprawnych. Szczególnie długa jest lista zakupów sprzętu rehabilitacyjnego oraz medycznego. Będzie to m.in. waga platformowa, z której będzie można skorzystać wraz z wózkiem inwalidzkim. Dostępny będzie podnośnik jezdny. Szereg sprzętów potencjalnie będzie mógł służyć zarówno pacjentom ze szczególnymi potrzebami, jak i po prostu pacjentom przychodni. Jak choćby mobilne aparaty EKG. W przychodni pojawi się klimatyzacja, która poprawi warunki przebywania tam nie tylko tych szczególnie potrzebujących opieki pacjentów, ale też wszystkich, którzy nie będą narażeni na skutki zdarzających się upałów. Dziś to już normalność, do której trzeba dochodzić. Placówka uzyska przenośny spirometr, oftalmoskop, otoskop, stół i stolik zabiegowy oraz różny inny sprzęt.
Przed przychodnią wyremontowana zostanie pochylnia wraz z poręczami prowadzącymi do wejścia, także tymi przy schodach. Zakupione i zamontowane zostanie urządzenie do transportu pionowego wraz z podjazdem. Wymieniamy tu dalece nie wszystko.
Dostępność placówki poprawi się też w zupełnie innym zakresie – też bardzo ważnym. Uzyska ona system kolejkowy, a do tego w użycie wejdzie system e-rejestracji. Dodatkowo przeszkoleni zostaną pracownicy. Zwraca uwagę przewidziane szkolenie z zakresu kompetencji społecznych właściwych dla komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Pojawi się możliwość porozumiewania się w języku migowym. Placówka będzie więc dostępna lepiej także w zakresie kontaktu z jej personelem i gotowości tego personelu do profesjonalnej obsługi szczególnych pacjentów. To też bardzo ważne, bo w najlepiej wyposażonej placówce barierą nie do przejścia nie powinien się nigdy okazać jej pracownik. A ten – musi dostać szansę w postaci odpowiedniego przeszkolenia. (jar)
Facebook
YouTube
RSS