Kłobuck

Nie ma łabędzi, są badyle

Radny zapytał o plany wobec kłobuckich stawów. Da się zauważyć, że ostatnimi czasy nieco zbyt zarosły.
Nie ma łabędzi, są badyle

PROBLEM. Zna je każdy mieszkaniec. Kłobuckie stawy przez lata zachęcały swoimi walorami krajobrazowymi do tego, by w ich pobliżu spędzać czas. Czy to się zmieniło? Czy zmianę na gorsze zauważyły nawet łabędzie?

Tego rodzaju miejsca z zasady są ozdobą miejscowości. Szczególnie wtedy, gdy komponują się z parkami. W mieście, jak Kłobuck, to miejsca lubiane, odwiedzane. Przy czym wtedy, gdy ich stan zachęca do tego, by się w pobliżu pojawiać. Czy w Kłobucku jest teraz inaczej?
Wątpliwości i obserwacje ma tu jeden z radnych, który zresztą skierował w tej sprawie oficjalną interpelację do kłobuckiego ratusza.
– W ostatnich kilkunastu latach stawy były miejscem spacerów mieszkańców wraz z dziećmi. W okresie letnim na wodzie pływały łabędzie oraz duża ilość dzikich kaczek. Otoczenie stawów było zadbane – przypomina Józef Batóg.
Co się więc stało?
– Niestety od kilku lat sytuacja się częściowo zmieniła. Łabędzie się wyprowadziły. Lustro wody przerasta roślinność. Dziś wyschnięte łodygi widać nad lustrem wody oraz na wysepkach – opisuje radny.
Batóg skierował do burmistrza pisemne pytanie, czy istnieje możliwość – czy burmistrz ją widzi – przywrócenia stawów do wyglądu sprzed lat.
Wygląda na to, że Jerzy Zakrzewski taką możliwość widzi.
Ale z odpowiedzi udzielonej radnemu można wnioskować, że kłobuckimi stawami ratusz nie zajmie się „od ręki”.
– Prace na stawach uzależnione są od możliwości pozyskania środków zewnętrznych na małą retencję – podaje w odpowiedzi Zakrzewski.
Termin nie zależy tu od woli miasta. Środki na tego rodzaju zadania mają być dostępne w nowym programowaniu, zapewne więc wówczas Kłobuck o nie będzie się ubiegać. Na powrót łabędzi na kłobuckie stawy może przyjdzie więc jeszcze trochę poczekać. Ważne, by nie trwało to latami, bo z powiatu znamy przykłady, gdzie stawy nie były czyszczone latami i w efekcie koszt tych operacji stał się w pewnym sensie absurdalny – blokując szansę na takie działania. W Kłobucku ostatnio są podejmowania działania na rzecz miejscowych parków i zieleni, więc zakładamy, że i o stawach tu nie zapomną. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024