Region

Zawiadom, czym ogrzewasz

Deklarację o źródłach ogrzewania muszą złożyć właściciele/zarządcy budynków zasilanych przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. ARCH.
Zawiadom, czym ogrzewasz

PRZEPISY. Każdy właściciel nieruchomości i zarządca budynku ma obowiązek złożenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji o uruchomionym źródle ciepła. Warto to zrobić już teraz, bo czasu na dokonanie zgłoszenia jest coraz mniej. Deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. (dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r.) lub do 14 dni od momentu uruchomienia (dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r.)

CEEB to ewidencja, której celem jest poprawa jakości powietrza. Znajdą się w niej kompleksowe dane dotyczące źródeł ogrzewania budynków, jak również informacje na temat programów finansowania wymiany pieców, co ułatwi pozyskiwanie informacji w tym zakresie.
Kogo dotyczy obowiązek?
Deklarację o źródłach ogrzewania muszą złożyć właściciele/zarządcy budynków zasilanych przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. W przypadku mieszkania, którego ogrzewanie jest zasilane przez wspólne źródło ciepła, np. z miejskiej czy lokalnej sieci ciepłowniczej, to zarządca zgłosi deklarację. Natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek, bojler elektryczny czy koza, to taką deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie (co istotne, zgłosić należy także kominek bez funkcji c.o., który jest używany jedynie okazjonalnie). Jeżeli w budynku nie ma źródła ciepła, to deklaracji do CEEB składać nie musimy.
Deklarację można złożyć na dwa sposoby: elektronicznie przez stronę www.zone.gunb.gov.pl (wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany) lub w wersji papierowej (składając ją osobiście w urzędzie miasta/gminy, zgodnie z lokalizacją budynku, albo wysyłając ją tradycyjną pocztą).
Szczegółowe informacje, filmy instruktażowe oraz wzory wniosków znaleźć można na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.
Najlepsze gminy z województwa
Na razie największy procent wypełnienia bazy CEEB, biorąc pod uwagę stosunek liczby wszystkich punktów adresowych do tych, dla których złożona została co najmniej jedna deklaracja, odnotowano w naszym regionie w Chełmie Śląskim (28%) oraz w gminach Ujsoły i Boronów (po 26%). To jednak wciąż mało, biorąc pod uwagę to, że najlepszą gminą w Polsce jest w tej chwili Zawidów, gdzie poziom wypełnienia bazy wynosi już 78%. Władze województwa zachęcają więc mieszkańców do składania deklaracji o źródłach ogrzewania. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024