FINANSE. Od poniedziałku do piątku (28 lutego-4 marca) w gminie Przystajń będzie nabór uzupełniający dla zainteresowanych udziałem w projekcie dotyczącym możliwości montażu kotłów na biomasę (pellet) w budynkach mieszkalnych
Warto się zainteresować i nie odkładać sprawy, bo gmina uzyskała dofinansowanie do projektu zakładającego dostawę i montaż instalacji na odnawialne źródła energii. Konkretnie chodzi właśnie o piece na pellet, o mocy 15, 20 i 25 kW, które będzie można zamontować w domach mieszkańców. Gra jest warta świeczki, bo montaż będzie dofinansowany ze środków unijnych w wymiarze 80 procent kosztów inwestycji netto. Instalacje, które zostaną w efekcie zamontowane w domach, będą przez 5 lat własnością gminy, ale potem zostaną użyczone bezpłatnie do dalszego wykorzystywania przez właścicieli (lub użytkowników) nieruchomości.
Kto może skorzystać?
Propozycja skierowana jest do osób fizycznych zameldowanych w gminie Przystajń, będących właścicielami lub użytkownikami budynków mieszkalnych, w których zamontowana instalacja będzie wykorzystywana do celów socjalno-bytowych. Jeżeli ktoś ma potrzebną nieruchomość we współwłasności, musi mieć zgodę współwłaściciela. Ważne jest też to, że do udziału w projekcie dopuszczone zostaną osoby, które nie posiadają jakichkolwiek zaległości w płatnościach na rzecz gminy (jak podatki, woda czy śmieci).
Ważne, że instalacja ma być wykorzystywana dokładnie na potrzeby bytowe mieszkańców danego domu. Czyli odpada montaż jej w obiektach przeznaczonych na agroturystykę, na działalność rolniczą czy jakąkolwiek działalność gospodarczą.
Co w projekcie?
Projekt obejmuje piec na pellet o mocy 15, 20 lub 25 kW (tu decyduje powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń), a także montaż i rozruch tego urządzenia. Natomiast w ramach projektu nie mieści się np. remont kotłowni czy wymiana wkładu kominowego – jeśli tego rodzaju działania okażą się konieczne, by piec u kogoś posadowić i uruchomić. Podkreśla się też, że projekt dotyczy pieców wyłącznie na pellet, bez możliwości umieszczenia w nich dodatkowego rusztu np. na ekogroszek.
Szacuje się, że koszt takiej instalacji to około 20 tysięcy złotych. Koszt, jaki poniesie właściciel nieruchomości, gdzie będzie montowany piec, to około 4-5 tysięcy plus VAT od tej kwoty. Wysokość podatku zależy od powierzchni budynku: dla tych do 300 metrów kwadratowych to 8 procent, dla większych – 23 procent. Trudno więc z góry podać dokładne koszty, niemniej te ogólne informacje umożliwiają przybliżone ich oszacowanie. Indywidualne wyceny będą możliwe na etapie projektowania danej instalacji.
Kwalifikacja zainteresowanych
Jak podaje urząd gminy, obowiązuje kolejność zgłoszeń do udziału w projekcie. Zgłaszający się zostaną zweryfikowani pod kątem spełniania warunków udziału. Zakwalifikowani będą musieli podpisać zgodę na użyczenie nieruchomości dla celów realizacji projektu (jak wspomnieliśmy – instalacje będą własnością gminy). Kto nie trafi na listę główną, będzie mógł na liście rezerwowej czekać, czy nie pojawi się jakieś dodatkowe miejsce (bo ktoś zrezygnuje lub montaż u niego okaże się niemożliwy).
Przede wszystkim warto powtórzyć termin przyjmowania deklaracji udziału w projekcie od mieszkańców. To okres od 28 lutego do 4 marca. Ankiety są do pobrania na stronie gminy. Informacje można uzyskać telefonicznie w urzędzie (343 191 153 wew. 111 i 117). (jar)
Facebook
YouTube
RSS