Kłobuck

Będzie ładnie czy „po łebkach”?

Park na Zagórzu obecnie oraz na budzącej mieszane uczucia wizualizacji.
Będzie ładnie czy „po łebkach”?

REKREACJA MIEJSKA. Jest już gotowa koncepcja aranżacji zieleni terenu parku im. Wacława Głowy, tuż przy kłobuckim OSiR. Jedni pieją z zachwytu i rozpływają się nad projektem, inni otwarcie krytykują i mówią, że student w połowie studiów wykonałby go lepiej

Magistrat zlecił wykonanie koncepcji zewnętrznej pracowni architektury krajobrazu. Park podzielony został na strefy: wejściową zapachową, orientalną, centralną, roślin cieniolubnych, miododajną, łąkę kwietną, roślin wilgociolubnych. Nasadzenia rozpoczną się na wiosnę i będą wykonywane etapami.
Piękny czy kiczowaty?
Zdania mieszkańców są podzielone. Jednym koncepcja magistratu się podoba, uważają oni, że jest wystarczająca, inni twierdzą, że to kompletna pomyłka i można było zrobić projekt dużo lepiej.
– Piękna inwestycja, mam nadzieję, że szybko powstanie i będziemy mieli gdzie odpoczywać – pisze jeden z mieszkańców.
Nie wszyscy są jednak takimi huraentuzjastami.
– Czy ktokolwiek zadał sobie trud, aby przed tą, w mojej opinii nieudaną koncepcją wykonać ekspertyzę dendrologiczną? Albo chociażby wizję lokalną, aby zobaczyć, jak wygląda faktyczny stan zieleni i drzew? To, co zostało zaprezentowane na tym krótkim filmiku [film zamieszczony na stronie FB gminy Kłobuck – przyp. red.], jest poniżej standardów projektowych – pisze młody mieszkaniec, absolwent architektury. – Kilkadziesiąt losowo zrzuconych drzew, które jakimś przypadkiem są nawet na budynkach. Piękny opis, przedstawiający mnogość stref w tak niedużym parku. Może warto by zastanowić się, jakie korzyści będą płynąć z takiego strefowania – dodaje z przekąsem.
Zdaniem mieszkańca strefowanie pięknie wybrzmiewa w opisie, w koncepcji parku jest natomiast zupełnie niewidoczne.
– Być może [będzie] jakaś ścieżka edukacyjna, która sprawi, że każda z tych stref wraz z roślinnością zostanie w ciekawy sposób opisana i przedstawiona, a tym samym ciekawa dla ludzi korzystających z tego miejsca? – pyta mieszkaniec. – Przestrzeń do aktywności dla osób starszych i młodszych, przestrzeń do gry w kule, stoliki do gry w szachy. Wprowadzenie zieleni w taki sposób, że park będzie użytkowy dla mieszkańców i zieleń stanie się wyznacznikiem stref, o których tutaj mowa, a nie tylko dodatkiem i elementem w teorii upiększającym – wymienia.
W jego opinii w jakości wykonania tej „gotowej koncepcji” trudno szukać plusów, a prezentacje projektów na znacząco lepszym poziomie przedstawiają studenci w połowie studiów. Stąd też sugestia, że miasto powinno – w ślad za innymi miastami polskimi – raz na jakiś czas ogłosić konkurs, w którym studenci będą mogli wykonać taką koncepcję, a być może będzie ona dużo świeższa, estetyczniejsza i ciekawsza. A może nawet będzie stanowić podstawę do opracowania docelowej koncepcji w taki sposób, aby podobne kurioza nie pojawiały się w przyszłości.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

Sprawca porzucenia śmieci ustalony

Jarosław Jędrysiak3 września 2024

Wrzesień 1939 roku w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak2 września 2024

Ulice Ściegiennego i Polna są gotowe

Jarosław Jędrysiak1 września 2024

Z czcią dla obrońców niepodległości

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2024

Remont dworca w Kłobucku będzie… albo nie będzie

Jarosław Jędrysiak30 lipca 2024

Pociągi pojadą, ale się nie zatrzymają

Jarosław Jędrysiak24 lipca 2024