Powiat

Ulotka wyjaśnia Ukraińcom różnice w przepisach ruchu drogowego

Zwięzła ulotka po ukraińsku wyjaśnia przybyszom różnice w przepisach. Można ją znaleźć choćby na stronie kłobuckiej policji. POLICJA
Ulotka wyjaśnia Ukraińcom różnice w przepisach ruchu drogowego

POMOC. Kto bywał za granicą samochodem i interesował się tym choć trochę, mógł zauważyć także, że choć przepisy ruchu drogowego są wszędzie bardzo podobne, to jednak potrafią się trochę różnić. Przy dużej liczbie osób z Ukrainy, które dziś korzystają z polskich dróg, te różnice mogą powodować kłopoty. Policyjna ulotka ma temu choć częściowo zapobiegać

Ulotkę przygotowała policja z Małopolski, ale oczywiście dostępna jest ona do pobrania wszędzie. Być może warto znaleźć ją na policyjnej stronie w internecie i przekazać znanym sobie obywatelom Ukrainy, którzy dziś są u nas i poruszają się po drogach.
W ulotce zebrano w zasadzie tylko podstawowe informacje. Dotyczy to na przykład limitów prędkości na drogach. U nas w terenie zabudowanym jest ona niższa niż u sąsiadów. Za to sieć autostrad, którą dysponujemy w Polsce, pozwala jeździć legalnie nawet 140 kilometrów na godzinę. W ulotce profilaktycznie podano pełen wykaz limitów prędkości.
Inna różnica to używanie świateł. Na Ukrainie zasady są inne, podobne do tych, które dawno temu były w Polsce. U nas światła powinny być włączone przez całą dobę. Kierowcom, którzy do nas przyjechali z kraju ogarniętego wojną i poruszają się swoimi samochodami po naszych ulicach, wyjaśnia się też zasady jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia. W Polsce to zasady obowiązkowe. Trzeba je poznać i pamiętać o stosowaniu.
Porusza się też kwestię wzajemnych relacji kierowców i pieszych. U nas wymuszono przepisami daleko posuniętą ostrożność w rejonie przejść, a pieszemu powinno się tam bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa. Przed tym szczególnie warto przestrzegać znanych nam obywateli Ukrainy – bo w ich kraju piesi bardziej zakładają, że samochód im nie ustąpi, a kierowcy czasem ignorują „zebry”. Nie jest to ściśle kwestia przepisów, a bardziej pewnych przyzwyczajeń. Jest tak, jak u nas dawniej też było, że przed przejściem pieszy musiał się porządnie rozejrzeć. Dziś wielu wchodzi, nawet nie patrząc na drogę. Kierowcy z ukraińskimi przyzwyczajeniami powinni być uczuleni na to, że w rejonie przejścia konieczna jest szczególna ostrożność. Bo inaczej będą problemy i mandaty, a może i coś gorszego. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024