Powiat

Machloje w starostwie? Policja przeszukuje budynek

Policja na wniosek prokuratury zabezpieczała komputery i nośniki danych w wydziale geodezji naszego starostwa. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Machloje w starostwie? Policja przeszukuje budynek

SAMORZĄD. Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze policji z Katowic zjawili się w starostwie powiatowym. Celem było zabezpieczenie materiału dowodowego – komputerów, nośników danych, dokumentów – w powiatowym wydziale geodezji. Czy doszło do przekroczenia uprawnień lub przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników urzędu? W odpowiedzi pomoże prowadzone śledztwo

W poprzedni czwartek funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic zjawili się w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Na miejscu zabezpieczony został sprzęt komputerowy i odpowiednie nośniki danych. Wszystko to może stanowić materiał dowodowy w prowadzonym postępowaniu.
Sprawa tak właściwie nie jest nowa. Jak poinformował nas prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury, działania podjęte w Kłobucku przez policję z Katowic wynikają z postępowania, które w prokuraturze toczy się już od ubiegłego roku. Jest to postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Dotyczy ono zdarzeń z lat 2020-2021. Poza tym, że dokonano zabezpieczenia potencjalnego materiału dowodowego w starostwie powiatowym, funkcjonariusze z Katowic równocześnie przeprowadzili też przeszukania w mieszkaniach pięciu osób oraz w dwóch firmach. Należy zaznaczyć, że choć prokuratura informuje, iż postępowanie i podjęte teraz przez policję czynności motywowane są kwestią przekroczenia uprawnień i przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędników wydziału starostwa, to na obecnym etapie w trwającym postępowaniu nikomu jeszcze nie postawiono żadnych zarzutów. Nie czas więc przesądzać, jaki będzie wynik działań podjętych w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie i czy materiał dowodowy uprawni stawianie takich zarzutów.
– Zabezpieczone dowody w postaci sprzętu komputerowego i nośników danych będą poddane szczegółowej analizie. Zajmą się nimi biegli od informatyki – zapowiada prokurator Ozimek. – Dziś nie sposób przesądzić, jak długo potrwa to postępowanie i jakim zakończy się wynikiem. Nikomu dotąd nie postawiono zarzutów – dodaje.
O komentarz zwracamy się do starosty, który przy okazji nieco uzupełnia informacje w sprawie.
– Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty papierowe i nośniki elektroniczne. Część już nam zwrócono. W tej chwili postępowanie toczy się w sprawie – mówi Henryk Kiepura.
Starosta dodaje, że wszystko to ma związek z podmiotami zewnętrznymi, które współpracowały z powiatowym wydziałem geodezji. Ma też informację, że wśród nazwisk, które w kontekście sprawy wymieniano, jedno w ogóle okazało się fikcyjne. To wszystko wygląda więc ciekawie – czy wręcz niepokojąco. Czekamy na efekty prowadzonego postępowania i wyjaśnienie sprawy przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Finalnie powinno okazać się, czy ktoś dopuścił się tutaj przestępstw, o których w kontekście działań policji i prokuratury powiedział prokurator Tomasz Ozimek. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024