Powiat

Zwalczają chrabąszcze

Niepozorny chrabąszcz może zniszczyć lasy, gdy jego populacja staje się zbyt duża. Stąd zabiegi, by ją ograniczyć. ARCH.
Zwalczają chrabąszcze

BEZPIECZEŃSTWO. W maju Nadleśnictwo Kłobuck prowadzi zabiegi zwalczania szkodliwych owadów. Czasowo nie powinno się więc zbierać runa leśnego

Zastosowanie środków ochrony roślin wyznaczono jako jednorazowy zabieg w terminie od 4 do 25 maja (data zależy od obserwacji rozwoju owadów). Działanie obejmie teren lasów innych niż państwowe. Wszystko to odbywa się oczywiście na mocy obowiązujących przepisów w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin. A także na mocy zarządzenia starosty w sprawie wykonania zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach niepaństwowych na terenie naszego powiatu. Zabiegi ochronne w takim wypadku dokonywane są poprzez użycie preparatu rozpylanego z samolotu. Celem konkretnym jest u nas ograniczanie liczebności populacji chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca.
Zabieg obejmie ponad 1,5 tysiąca hektarów lasu. Chodzi o kompleks otaczający Mokrą od północy, zachodu i wschodu, dalej między Rębielicami, Zawadami i Izbiskami wraz z fragmentem w rejonie stacji w Miedźnie. To teren gmin Opatów, Miedźno i Popów.
Ważne, że po wykonaniu oprysków przez co najmniej 14 dni nie powinno się zbierać runa leśnego. Po zabiegu bez problemu mogą natomiast wchodzić do lasu ludzie, można też wyprowadzać zwierzęta. Środki użyte do oprysku mają zapobiec rozwojowi owadów zdolnych całkowicie ogałacać drzewa z liści – co oczywiście dewastuje lasy. Preparat radzi sobie z niepożądanymi chrząszczami, jest natomiast bezpieczny dla pszczół. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024