Powiat

Pijani na rowerach słono płacą

„Bezpieczny cyklista” to na pewno ten, który jedzie trzeźwy. Nie zawsze tak jest. A mandaty są teraz bardzo wysokie. POLICJA KŁOBUCK
Pijani na rowerach słono płacą

POLICJA. Nawet w internetowych memach pojawia się obrazek pijanego polskiego rowerzysty. Może też pokutuje przekonanie, że skoro ktoś nie jedzie autem, ale rowerem – to tak jakby „nie jedzie”. Błąd. Policja eliminuje takich delikwentów. A kary są dziś bardzo surowe, mandaty bardzo wysokie

To mocne podniesienie wysokości mandatów za jazdę po alkoholu może z czasem zmniejszy „pogłowie” pedałujących do domu po flaszce czy kilku piwkach. Ci, którzy mają sporo promili, są zagrożeniem nie tylko dla siebie. Inni kierowcy, próbując minąć takiego jadącego wężykiem cyklistę, mogą przypadkiem spowodować wypadek. Ucierpieć może ktoś zupełnie inny niż rowerzysta z promilami. Reakcja policji w takich sytuacjach jest potrzebna, a wieść o wysokości kar może choć niektórych do podobnych praktyk zniechęci.
Na razie nie zawsze jest idealnie. W poprzedni piątek mundurowi z drogówki prowadzili działania „Bezpieczny cyklista”. Podczas akcji skontrolowali łącznie 41 rowerzystów. Aż 5 jechało na swoich jednośladach po spożyciu alkoholu.
– Niechlubnym rekordzistą okazał się 57-letni mieszkaniec gminy Wręczyca Wielka, który na ulicy Dębiecznej w Truskolasach jechał na rowerze, mając w organizmie ponad 2,8 promila alkoholu. Dla nieodpowiedzialnych cyklistów przejażdżki zakończyły się wysokimi mandatami – podaje p.o. rzecznika kłobuckiej policji, asp. Kamil Raczyński.
Ci z większą liczbą promili, kwalifikujący się jako nietrzeźwi, otrzymali mandaty w kwocie po 2,5 tysiąca złotych. Pozostali, kwalifikujący się jako osoby „w stanie po użyciu alkoholu”, otrzymały mandaty niższe. Ale to i tak kwoty po 1000 złotych. Krótko mówiąc: pić i siadać na rower jest „bardzo drogo”. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024