Powiat

Nie zostawiaj psa w aucie

Przygotowany przez policję plakat ma pomóc w uświadomieniu, jaki fatalny błąd niektórzy popełniają. POLICJA
Nie zostawiaj psa w aucie

BEZPIECZEŃSTWO. Nadchodzą upalne dni. Policja apeluje, by pamiętać o tym, że nie wolno zostawiać zwierząt w rozgrzanym, zamkniętym samochodzie. To dla nich śmiertelne zagrożenie

Takie przypadki znane są z mediów. Ktoś zabrał ze sobą psa, auto zaparkował pod marketem, na betonowym parkingu prosto pod słońcem i poszedł na zakupy. Auto błyskawicznie nagrzewa się jak piekarnik. Zwierzę nie ma szans, by przeżyć. Takie zakupy trwają zawsze dłużej niż kilka minut.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z partnerami opracowali materiały profilaktyczne, by zwrócić uwagę na to, że wnętrze samochodu jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt i nie należy ich w nim zamykać nawet na chwilę. Plakat przedstawia chłopca zamkniętego w rozgrzanym aucie podczas pogodnego dnia. Tym razem to pies poszedł na zakupy, a z żarem w aucie męczy się właściciel. To oczywiście próba uzmysłowienia nam, jaki błąd popełniamy. Kto chciałby siedzieć choć kilka minut w zamkniętym aucie na słońcu? Ba, nawet w cieniu w pojeździe robi się gorąco nie do zniesienia. Każdy przecież wie, że tego nie da się wytrzymać. My w ostateczności, uwięzieni w takiej pułapce, próbowalibyśmy wybić szybę. Pies tego nie potrafi. Zginie w męczarniach w zbyt wysokiej temperaturze.
Zdarzają się przypadki, że w zamkniętym aucie na słońcu pozostaje pies, kot, inne zwierzę domowe. Ale bywały też przypadki, że pozostawiono tak dziecko. Bezmyślność ma tragiczne następstwa. Sytuacji nie ratuje pozostawienie uchylonego okna. To tylko troszkę chłodzi wnętrze auta. To nic nie daje. Zresztą… można spróbować na sobie: zaparkować na słońcu i lekko uchylić szybę. Ile się wytrzyma? Już minucie-dwóch w aucie będzie bardzo gorąco. Kilkanaście minut na zakupy może wystarczyć, by żywa istota zamknięta w aucie straciła życie.
Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami pozostawienia w aucie zwierzęcia lub nawet dziecka? Trzeba zareagować. Natychmiast skontaktować się ze służbami ratunkowymi, czekającymi pod numerem alarmowym 112. Jeśli widzimy, że zagrożone jest życie i czekać na przyjazd służb nie ma już możliwości, możemy wybić szybę w takim zamkniętym samochodzie. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie. Przy czym należy pamiętać, by na taki krok decydować się faktycznie w ostateczności – gdy już widzimy, że jest źle. (jar)

pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Pomagamy powodzianom

Jarosław Jędrysiak30 września 2024

Powiat dzieli się doświadczeniem z ukraińskimi samorządowcami

Jarosław Jędrysiak25 września 2024

Powiat przekazał ambulans partnerskiemu miastu Mościska na Ukrainie

Jarosław Jędrysiak23 września 2024

Strzelnica sportowa w szkole – nowa inwestycja powiatu

Jarosław Jędrysiak23 września 2024

Żywioł nas oszczędził

Jarosław Jędrysiak21 września 2024

Podsumowanie wakacji 2024 na drogach powiatu kłobuckiego

Jarosław Jędrysiak11 września 2024