Powiat

Uwaga, zmiany w podatkach

Urząd skarbowy podaje informacje o zmianach w zakresie podatków. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Uwaga, zmiany w podatkach

PRZEPISY. Zmiany w zakresie podatków wchodzą w życie dzisiaj, 1 lipca. Będą dotyczyły rozliczenia za cały rok 2022, a w zakresie zaliczek na podatek dochodowy dadzą się odczuć już teraz

Informacje o zmianach dotyczących podatków nagłaśnia nasz powiatowy urząd skarbowy.
– 14 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która upraszcza i stabilizuje system podatkowy. Nowe regulacje będą dotyczyć wszystkich podatników rozliczających się wg skali podatkowej. Na zmianach skorzystają też przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową. Zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca, będą dotyczyły rozliczenia za cały 2022 rok. Natomiast w zaliczkach na podatek dochodowy, które co miesiąc potrącane są z naszych zarobków, zmianę odczujemy już od 1 lipca – informuje Dorota Syguda, kierownik Referatu Wsparcia Urzędu Skarbowego w Kłobucku.

Co się zmienia?
Znika ulga dla klasy średniej. Następuje natomiast obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli rozliczyć w podatku dochodowym zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Ustawa daje również możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
Powraca preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 roku. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą wszyscy samotni rodzice. Zwiększony został limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 roku), a renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej. W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.
Więcej środków będziemy mogli mocą własnej decyzji przekazać na organizacje pożytku publicznego. Ustawa podniosła wysokość procentową podatku przekazywanego na rzecz takich organizacji z 1 do 1,5 procenta.
Wprowadzono ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
– Nowe regulacje rozwiązują problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o osoby, które mają np. kilka umów o pracę albo łączą pracę z emeryturą. Po zmianach od 1 stycznia 2023 roku będą one mogły upoważnić nawet trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT – dodaje kierownik Syguda.

Warto doczytać
Kto chce dowiedzieć się więcej, wszelkie informacje dotyczące zmian podatkowych znajdzie na dedykowanej stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki. Można tam też zapisać się na bezpłatny cykl spotkań online na temat zmian w systemie podatkowym. To propozycja dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i innych zainteresowanych. Formuła spotkania to prezentacja z możliwością zadawania pytań na czacie.
Dostępna jest też infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, gdzie konsultanci udzielają odpowiedzi na pytania podatników. Można skorzystać też z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” i przyjść po informacje do naszej, kłobuckiej skarbówki. (opr. jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024