Powiat

Wymieniamy kopciuch na ekologiczne źródła ciepła? Mamy kilka możliwości.

ARCH.
Wymieniamy kopciuch na ekologiczne źródła ciepła? Mamy kilka możliwości.

O konieczności wymiany starych pieców na paliwo stałe tzw „ kopciuchów” mówi się nie od dziś. Wymagają tego od nas nie tylko przepisy, chodzi tu oczywiście o uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego, ale także troska o zdrowie i pogłębiający się kryzys na rynku energetycznym. Na szczęście zarówno ustawodawcy jak i rynek daje nam kilka alternatyw.
A jakie stoją przed nami możliwości i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Kocioł na paliwo stałe spełniających wymogi emisyjne 5. klasy / Ecodesign

Obecnie dostępne w sprzedaży nisko-emisyjne kotły 5. klasy to głównie urządzenia z automatycznym podajnikiem paliwa – na węgiel typu ekogroszek albo kocioł na pellety drzewne. Dzięki automatycznemu sterowaniu dozowaniem paliwa i dopływem powietrza są one znacznie wygodniejsze niż kotły węglowe starego typu.
Piece na pellet to jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania. Pellet to wysokokaloryczne paliwo, co oznacza, że w praktyce jest bardzo wydajny. Doskonale sprawdza się w przypadku ogrzewania dużych powierzchni.
Ważną kwestią w podejmowaniu decyzji jest możliwość uzyskania dofinansowania. Od tego roku w ramach programu „ Czyste Powietrze” na dofinansowanie nie mogą liczyć zwolennicy pieców na ekogroszek.
Ogrzewanie gazowe
Jeżeli w naszej okolicy mamy możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, wówczas możemy zdecydować się na ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnego kotła kondensacyjnego. Aby skorzystać z możliwości ogrzewania gazem musimy podpisać umowę ze spółką gazownictwa zajmującej się jego dystrybucją. Gdy nie posiadamy przyłącza gazowego, a chcesz zainstalować w swoim domu ogrzewanie gazowe, to nic straconego. Istnieje możliwość zamontowania na podwórku butli z gazem LPG. Firmy dostarczające gaz, dzierżawią tego typu instalacje po podpisanie umowy na dostarczanie gazu LPG. W tym wypadku wykorzystujemy ten sam piec, co na gaz ziemny. Jedynie co należy zrobić, to przezbroić palnik na gaz płynny. Czynność tą wykonuje autoryzowany serwis, przy podłączaniu kotła i pierwszym uruchamianiu.
Olej opałowy
Kotły olejowe podobnie jak gazowe to w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe urządzenia. Do palnika kotła olej jest dostarczany przewodami olejowymi ze zbiornika usytuowanego w kotłowi (do 1000 litrów) lub w sąsiednim pomieszczeniu (do 5000 litrów). Ceny kotłów olejowych nie nalezą do najtańszych i są mocno zróżnicowane – zależą od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Do zalet ogrzewania olejowego zalicza się możliwość wyboru dostawcy paliwa, komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu .
Pompa ciepła
Coraz bardziej popularne, stanowiące pewne zabezpieczenie na ciepło w dobie kryzysu energetycznego stają się pompy ciepła. Urządzenia te zaliczane są do energooszczędnych instalacji grzewczych, potrafiących wykorzystać energię cieplną zawartą w otaczającym nas powietrzu (powietrzna pompa ciepła) lub zmagazynowaną w gruncie (gruntowa pompa ciepła). Sprawność pomp ciepła jest wysoka i wynosi ok. 300-400 proc. W przypadku powietrznych pomp ciepła wydajność zależy od temperatury powietrza zewnętrznego. Gdy ona spada, sprawność i moc pompy ciepła obniżają się. Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się najwyższą sprawnością ze względu na stałą temperaturę gruntu, jednak pod względem nakładów jest to najdroższe rozwiązanie grzewcze.
Ogrzewanie energią słoneczną
Ogrzewanie energią słoneczną możliwe jest po zainstalowaniu kolektorów słonecznych. Warto tutaj zaznaczyć, iż kolektory słoneczne to rodzaj paneli słonecznych, które generują ciepło i umożliwiają ogrzewanie domu. Kolektory słoneczne różnią się zatem od paneli fotowoltaicznych tym, że za ich pomocą możemy generować ciepło.
Przed podjęciem decyzji
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wymiany źródła ciepła warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić, która z alternatyw będzie dla nas najbardziej korzystna. Istnieje wiele firm przeprowadzających audyt energetyczny, co pozwala ocenić wydajność energetyczną naszego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że na tego typu analizy można także uzyska dofinansowanie. Pamiętajmy, że nie każde źródło ciepła jest odpowiednia dla naszego domu.
Niezależnie na jaki nowy system grzewczy postawimy, najlepiej najpierw przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku, czyli ocieplić ściany zewnętrze i dach oraz wymienić okna i drzwi zewnętrzne. Podejmując takie działanie również możemy liczyć na wsparcie finansowe.

Tekst powstał w celach edukacyjnych w ramach projektu Life „ Śląskie. Przywracamy błękit”
Autor: Ewa Chojnacka – Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

slaskie

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Powiat

Uczcili strażaków, którzy oddali życie w Poznaniu

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024

Miliony na wyprawkę szkolną już na kontach rodziców

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Wyjazdowe sukcesy naszych orkiestr

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Krok ku czystszemu powietrzu w gminie Kłobuck

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Województwo dofinansuje dwa wozy strażackie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2024

Popów i Lipie najbogatsze w powiecie

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024