Z danych Fundacji Nasza Ziemia wynika, iż na chwilę przed Wielkim Finałem nieco ponad 4000 grup zarejestrowało już swoje akcje terenowe. Nie milkną fundacyjne telefony z pytaniami o zasady i szczegóły związane z wydarzeniami terenowymi i stacjonarnymi w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Nie próżnuje zespół Fundacji Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuję tę największą w Polsce lekcję nieśmiecenia w naturze. Członkowie zespołu pomagają innym zorganizować ich akcje w terenie, ale i sami sprzątają. W piątek, 16 września, Fundacja Nasza Ziemia da sygnał do startu setkom tysięcy wolontariuszy, by zgodnie z tą wrześniową tradycją, wyszli i posprzątali swoje kawałki Polski. Już w ten weekend RAZEM posprzątamy całą Polskę, podobnie jak 40 milionów wolontariuszy w innych zakątkach naszej Planety- posprząta świat.
Od 16 do 18 września 2022 działamy!
W czasie wielkiego Finału sprzątać może każdy komu bliska jest troska o Matkę Ziemię. Sprzątać będą dzieci i młodzież szkolna, przedszkolaki, nauczyciele, studenci i absolwenci, pracownicy i hobbyści. Zrzeszeni lub nie, w dużych lub małych grupach, a nawet pojedynczo. Zespół Fundacji Nasza Ziemia pojawi się w trzech lokalizacjach, by tam wspólnym sprzątaniem uhonorować Wielki Finał 29 edycji Sprzątania świata oraz by podziękować za zaangażowanie wolontariuszy najlepiej jak umiemy – sprzątając. Pierwszego dnia finału odbędzie się tradycyjne sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z Ambasadorami pod Patronatem Honorowym JE Ambasadorem Australii. W końcu śmieci w naturze to problem całego świata. Drugiego dnia z Urzędem Miasta Wągrowiec, Magazynem Perfect Diver i 50 nurkami zejdziemy pod wodę posprzątać przecudnej urody Jezioro Durowskie. Co znajduje się na dnie jeziora, można dowiedzieć się z filmu: https://vm.tiktok.com/ZMNodYXuo/
Zaś trzeciego dnia posprzątamy we Wrocławiu Kępę Mieszczańską we współpracy ze spółką Ekosystem i pod Patronatem Prezydenta Wrocławia.
WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE
W tym roku, w trzeci weekend września (16-18) wolontariusze wyruszą, by posprzątać Polskę pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat 29 Akcji Sprzątanie świata – Polska, który jest zawsze zobrazowaniem myśli przewodniej danej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, zaprojektował znany polski artysta grafik – Andrzej Pągowski. Patrząc na to dzieło, widzimy jak z czarnych przestworzy wszechświata, ogromny papierowy śmieć w postaci kuli ziemskiej majestatycznie dryfuje w naszą stronę. Czujemy towarzyszącą temu procesowi ciszę: nie śpiewają ptaki, nie szumią lasy, fale nie biją o brzegi. Wyjałowiona Ziemia z bladym obliczem i wyblakłymi konturami kontynentów żegluje bez celu. Przed nami rozpościera się imponujący w swoim zniszczeniu dom współczesnego człowieka. „To smutne, że po niemal trzech dekadach promocji idei nieśmiecenia w naturze, nadal możemy spotkać ludzi niefrasobliwie śmiecących, w lasach, na plażach czy nad brzegami rzek. Z drugiej strony spotykamy na naszych akcjach pełnych zaangażowania wolontariuszy uwalniających naturę od śmieci.” – mówi Grzegorz Mikosza – Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.
O Akcji Sprzątanie świata – Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. A rok później, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
Facebook
YouTube
RSS