Region

29. Akcja Sprzątanie świata – Polska już w ten weekend

29. Akcja Sprzątanie świata – Polska już w ten weekend

Z danych Fundacji Nasza Ziemia wynika, iż na chwilę przed Wielkim Finałem nieco ponad 4000 grup zarejestrowało już swoje akcje terenowe. Nie milkną fundacyjne telefony z pytaniami o zasady i szczegóły związane z wydarzeniami terenowymi i stacjonarnymi w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Nie próżnuje zespół Fundacji Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuję tę największą w Polsce lekcję nieśmiecenia w naturze. Członkowie zespołu pomagają innym zorganizować ich akcje w terenie, ale i sami sprzątają. W piątek, 16 września, Fundacja Nasza Ziemia da sygnał do startu setkom tysięcy wolontariuszy, by zgodnie z tą wrześniową tradycją, wyszli i posprzątali swoje kawałki Polski. Już w ten weekend RAZEM posprzątamy całą Polskę, podobnie jak 40 milionów wolontariuszy w innych zakątkach naszej Planety- posprząta świat.
Od 16 do 18 września 2022 działamy!
W czasie wielkiego Finału sprzątać może każdy komu bliska jest troska o Matkę Ziemię. Sprzątać będą dzieci i młodzież szkolna, przedszkolaki, nauczyciele, studenci i absolwenci, pracownicy i hobbyści. Zrzeszeni lub nie, w dużych lub małych grupach, a nawet pojedynczo. Zespół Fundacji Nasza Ziemia pojawi się w trzech lokalizacjach, by tam wspólnym sprzątaniem uhonorować Wielki Finał 29 edycji Sprzątania świata oraz by podziękować za zaangażowanie wolontariuszy najlepiej jak umiemy – sprzątając. Pierwszego dnia finału odbędzie się tradycyjne sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z Ambasadorami pod Patronatem Honorowym JE Ambasadorem Australii. W końcu śmieci w naturze to problem całego świata. Drugiego dnia z Urzędem Miasta Wągrowiec, Magazynem Perfect Diver i 50 nurkami zejdziemy pod wodę posprzątać przecudnej urody Jezioro Durowskie. Co znajduje się na dnie jeziora, można dowiedzieć się z filmu: https://vm.tiktok.com/ZMNodYXuo/
Zaś trzeciego dnia posprzątamy we Wrocławiu Kępę Mieszczańską we współpracy ze spółką Ekosystem i pod Patronatem Prezydenta Wrocławia.
WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE
W tym roku, w trzeci weekend września (16-18) wolontariusze wyruszą, by posprzątać Polskę pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat 29 Akcji Sprzątanie świata – Polska, który jest zawsze zobrazowaniem myśli przewodniej danej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, zaprojektował znany polski artysta grafik – Andrzej Pągowski. Patrząc na to dzieło, widzimy jak z czarnych przestworzy wszechświata, ogromny papierowy śmieć w postaci kuli ziemskiej majestatycznie dryfuje w naszą stronę. Czujemy towarzyszącą temu procesowi ciszę: nie śpiewają ptaki, nie szumią lasy, fale nie biją o brzegi. Wyjałowiona Ziemia z bladym obliczem i wyblakłymi konturami kontynentów żegluje bez celu. Przed nami rozpościera się imponujący w swoim zniszczeniu dom współczesnego człowieka. „To smutne, że po niemal trzech dekadach promocji idei nieśmiecenia w naturze, nadal możemy spotkać ludzi niefrasobliwie śmiecących, w lasach, na plażach czy nad brzegami rzek. Z drugiej strony spotykamy na naszych akcjach pełnych zaangażowania wolontariuszy uwalniających naturę od śmieci.” – mówi Grzegorz Mikosza – Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.

O Akcji Sprzątanie świata – Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. A rok później, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Region

Dla rzemieślników, naukowców i nie tylko — środki unijne dla Twojej firmy

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2024

ZUS 90 lat temu miał nadwyżki

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2024

Wyjątkowy festiwal pod magicznym zamkiem

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Znęcanie się nad psami nie jest bezkarne

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Z komendy na rower

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024

„Smaki Regionów” świetne także u nas

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2024