Kłobuck

„Bobry szaleją”

Miasto by może rzekę wyczyściło, ale… Już kiedyś tak się stało – i były problemy.
„Bobry szaleją”

Docierały do nas skargi mieszkańców na stan cieków wodnych, za które odpowiadają Wody Polskie. Takie same głosy słyszą też radni. Czy miasto może nie czekać – i wziąć sprawy we własne ręce? Czy jednak jesteśmy na łasce instytucji, która odpowiada m.in. za rzeki?

Całkiem niedawno podejmowaliśmy ten temat na prośbę jednej z mieszkanek. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienia, że Wody Polskie o cieki wodne dbają, że je czyszczą, udrażniają. Że nie zawsze mieszkańcy o tych działaniach wiedzą bądź zauważają ich efekty.
Teraz ten temat – ujęty trochę szerzej – pojawił się na kłobuckiej sesji. Radna Ewelina Kotkowska pytała o rozeznanie ratusza w kwestii działań Wód Polskich związanych z wodami roztopowymi w rejonie ulicy Jesionowej.
– Kwartał temu Wody Polskie dokonywały oględzin w tej sprawie. Państwo z Wód Polskich z Poznania pofatygowali się chyba tylko by stwierdzić, że na razie sprawy nie mogą pójść dalej do przodu – mówiła na sesji radna. Ale chodzi też generalnie o stan cieków wodnych.
– W Osokach-Pustkowiu na Kocince jest przed mostkiem wielkie rozlewisko. Jest zarośnięta trawami. Tam bobry szaleją. Zresztą Biała Oksza też jest bardzo mocno zarośnięta. Jej drożność jest ograniczona. Aczkolwiek poziom wody jest bardzo niski, więc te trawy rosną szybko.
Skoro roślinność nie jest usuwana, to pytanie, kto ma się tym martwić.
– Czy my musimy się tym zająć, czy powinny Wody Polskie? – pytała Kotkowska.
Po wspomnianej wizycie przedstawicieli Wód Polskich ratusz dostał decyzję o zawieszeniu postępowania, ale odwołał się od niej. Wiadomo – sprawa i tak już się wlecze. Kwestie majątkowe, które mają stać na przeszkodzie, w opinii kłobuckich urzędników da się rozwiązać, więc państwowa instytucja powinna podjąć działania, a nie sprawę pozostawiać w zawieszeniu.
Co do zabierania się za oczyszczanie rzek przez gminę – sprawa jest jasna.
– Niestety utworzone w 2017 roku Wody Polskie przejęły wszystkie obowiązku zarządu melioracji. Jako gmina nie mamy tu za bardzo pola do działania. Jeżeli ktoś z mieszkańców zgłasza nam, że coś się dzieje na rzece, to możemy to tylko zgłosić do nadzoru wodnego – wyjaśniła w odpowiedzi Anna Grabowska-Graj z kłobuckiego magistratu. Radna dopytywała jednak, czy gmina nie może wziąć spraw w swoje ręce. Na przykład poprzez wykonanie częściowo takich prac za Wody Polskie – jak czasem gminy wykonują zadania za inne podmioty na przykład w zakresie dróg. Na zasadzie zlecenia i współfinansowania.
– Czy nie moglibyśmy tego zrobić po prostu własnym zasobem osobowym, pani burmistrzu? – pytała radna.
– Te rzeki są faktycznie w bardzo kiepskim stanie. Kiepsko je oczyszczają, szybko zarastają z powrotem – podsumowała.
– Jak niejednokrotnie mówiłem, rzeki należą do Wód Polskich. Nam nie wolno tych rzek czyścić – podkreślił Jerzy Zakrzewski.
Burmistrz zaznaczył, że miasto nie bierze się za to nie dlatego, że nie chce czy nie widzi potrzeby, ale dlatego, że nie ma do tego prawa. Bywa, że to pociąga za sobą konsekwencje.
– Kiedyś wyczyściliśmy Białą Okszę w parku, to ktoś „życzliwie” na nas doniósł i pan dyrektor [służb komunalnych – dop. red.] miał kłopoty – przypomniał Zakrzewski.
– To nie jest tak, że nie chcemy czy że nam to nie przeszkadza. Po prostu tak jest skonstruowane prawo, że cieki wodne i rzeki są w zarządzie Wód Polskich i to one się tym zajmują – dodał. Wody Polskie otrzymują opłaty za utwardzanie terenów i odprowadzanie wód opadowych do rzek. Z tej opłaty powinny być finansowane potrzebne zabiegi konserwacyjne, czyszczenie rzek. Jak jest w praktyce? Mieszkający w pobliżu rzek mają zwykle okazję widzieć to na bieżąco i mieć własną ocenę sytuacji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024