Kłobuck

Usiądziemy koło Długosza i Sebyły

Koło urzędu staną historyczne ławki – ze znanymi postaciami, koło których można będzie przysiąść. To dziś często stosowany w wielu miejscach sposób promowania lokalnego dziedzictwa i lokalnie ważnych, a rozpoznawalnych szeroko postaci.
Usiądziemy koło Długosza i Sebyły

Znana z dużych miast atrakcja znajdzie też swój kłobucki wymiar przy okazji zagospodarowania otoczenia urzędu miejskiego

W wielu dużych miastach, czasem też po prostu w ośrodkach turystycznych, ustawia się dziś specjalne ławki poświęcone znanym postaciom. Wygląda to tak, że na takiej ławce już „siedzi” taka znana postać – jako naturalnej wielkości rzeźba. Każdy może wówczas przysiąść koło takiej postaci, zrobić sobie zdjęcie. Jest to po prostu taka dość popularna forma łączenia walorów edukacyjnych, promocji danego miejsca z tym, co praktyczne – bo w miejscu publicznym ławka to przede wszystkim miejsce, gdzie można usiąść. Atrakcyjne ławki w formie rzeźb budzą też zainteresowanie turystów – i nawet w mniejszych ośrodkach są zwykle obiektami, które się odwiedza. Choćby właśnie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W Kłobucku temat rewitalizacji otoczenia urzędu miejskiego funkcjonuje już od kilku lat i o inwestycyjnym wymiarze tego przedsięwzięcia pisaliśmy już kilkukrotnie. Dziś skupmy się więc tylko na tym interesującym detalu: na zaplanowanych tu ławkach historycznych.
O planach w tym zakresie krótko rozmawiano na ostatniej sesji.
– Zaplanowaliśmy Sebyłę i Długosza – mówił na sesji burmistrz w odpowiedzi na pytania, kogo upamiętnią ławki historyczne w Kłobucku.
To wybór bardzo trafny. Długosz to największa postać związana z Kłobuckiem bodaj w całym okresie dziejów miasta. Postać przy tym powszechnie znana w Polsce i na stałe zapisana w jej dziejach jako wielki dziejopis. Sebyła to z kolei wybitny literat również związany z Kłobuckiem – postać z czasów nam bardziej współczesnych i chyba równie bezkonkurencyjna co do roli, jaką może odgrywać w promocji miasta. To twórca ważny dla kultury polskiej – postać o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale krajowym. Zawsze warto dodać, że gdyby nie śmierć w zbrodni katyńskiej, byłby z pewnością jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiej kultury także w tych dekadach, których nie dane mu było już przeżyć. Wybór takich postaci – które z czymś kojarzą się nie tylko w Kłobucku – ma największy sens. I najczęściej tak też czynią w innych miejscach, gdzie ustawiają historyczne ławeczki osobom, które choćby luźno kojarzą się z daną lokalizacją, za to są szeroko rozpoznawalne. Można by powiedzieć, że koło tylko lokalnego bohatera nikt przyjezdny nie przysiądzie, bo nie będzie mieć pojęcia, kto to jest – i trudno mu się będzie pochwalić zdjęciem na takiej ławeczce, bo musiałby wyjaśniać, koło kogo siedzi.
– Z całym szacunkiem dla innych, Długosz i Sebyła to chyba najbardziej historyczne osoby u nas. To ma być coś, co przypomina choćby podobną akcję stawiania ławek historycznych w Częstochowie, z postaciami ważnymi dla miasta – dodał Jerzy Zakrzewski. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024