Powiat

Oszczędzając ciepło oszczędzasz pieniądze i środowisko

Oszczędzając ciepło oszczędzasz pieniądze i środowisko

O konieczności oszczędzania ciepła mów się nie od dziś ale w dobie kryzysu energetycznego stało się konieczne zarówno w kontekście bardzo wysokich cen paliw ale przede wszystkim ich dostępności a raczej jej braku.

Metody oszczędzania ciepła możemy podzielić na dwie grupy:
• zapobieganie marnotrawstwu ciepła,
• racjonalizację korzystania z ciepła (głównie poprzez zmianę nawyków).

Zacznijmy od najprostszych metod.

Najprostszym sposobem jest obniżenie temperatury w całym domu lub mieszkaniu, a także nieogrzewanie pomieszczeń, w których nie ma takiej konieczności. Obniżenie temperatury o 1°C pozwala na redukcję zużycia ciepła o ok. 5-8%. Wychodząc na dłuższy czas z ogrzewanego pomieszczenia dobrze jest tak przykręcić urządzenie grzewcze, aby temperatura nie przekraczała 18°C. Dbałość o temperaturę w pomieszczeniach przyniesie nie tylko korzyści finansowe, ale także zdrowotne. W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20-21°C. Przy wyższej temperaturze wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. W rezultacie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje.
Obniżaj temperaturę w mało używanych pomieszczeniach. Jeżeli masz pomieszczenia niewymagające ogrzewania (poddasze, korytarz, piwnica) pamiętaj o ich izolowaniu. To umożliwi ograniczenie strat cieplnych.
Korzystaj z naturalnej energii słonecznej w ciągu dnia i nie zasłaniaj okien w mieszkaniu usytuowanym w nasłonecznionym miejscu.

Ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza. Należy pamiętać o tym alby nie zasłaniać kaloryferów. Odsuń od nich meble, zamontuj za nimi ekrany odbijające ciepło od ściany i odkurz je. Wymień firany i zasłony na krótsze, aby nie zasłaniały kaloryferów i nie zatrzymywały ciepła. Poprawisz dzięki temu ich sprawność.

Pamiętajmy aby podczas wietrzenia skręcić kaloryfery. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem należy chwilę odczekać do czasu aż trochę wystygnie. W przeciwnym razie ciepło unoszące się do góry będzie utrudniać wietrzenie, tworząc kurtynę powietrzną. Ponadto to ciepłe powietrze będzie od razu wydostawało się na zewnątrz, co będzie generować straty energii i wyższe rachunki. Wietrzenie należy wykonać szybko i intensywnie, a także zwracać uwagę na uchylone i rozszczelnione okna.

Przygotuj dom na zimę.

Przed uruchomieniem ogrzewania powinniśmy wyczyścić komin. Pozwoli to na sprawne działanie pieca, dym nie będzie się przedostawał do domu a ogrzewanie będzie sprawnie funkcjonować. Wyczyszczenie i przegląd komina najlepiej jest zlecić kominiarzowi. Poza wyczyszczeniem i sprawdzeniem przewodów kominowych może on sprawdzić stan instalacji wentylacji i wskazać ewentualne miejsca do naprawy. Przed zimą należy również naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia w kominie. Z pozoru mogą one wyglądać niewinnie ale mróz i woda mogą doprowadzić zimą nawet do zniszczenia komina.Sprawdź kratkę z rury doprowadzającej powietrze do kominka/kotłowni.

Jeśli masz wentylację mechaniczną, to wyczyść kratkę w czerpni i wymień filtry w rekuperatorze na nowe. Poprawisz w ten sposób wentylację w domu. Zmień temperaturę zadaną na wyższą, zimową, jeśli masz taką możliwość. Rekuperator ma odzyskiwać ciepło zimą i wychładzać dom latem.
Dokonaj przeglądu pieca i instalacji C.O. to podstawa. Przez rozpoczęciem grzania należy sprawdzić stan pieca/kominka, wyczyścić go i usunąć ewentualne usterki i wycieki. Należy również sprawdzić stan instalacji C.O., odpowietrzyć kaloryfery, uzupełnić ilość wody w instalacji i upewnić się, że jest ona gotowa do pracy w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym.

Termomodernizacja

Działania termomodernizacyjne, to metoda najbardziej kosztowna ale i szybko przynosząca pożądane efekty – radykalne ograniczenie ilości marnotrawionego ciepła. Ocieplenie budynku tak, aby spełniał normy dotyczące strat ciepła (obejmuje to docieplenie ścian i dachu, wymianę drzwi i okien lub ich uszczelnienie, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania (obejmuje to wymianę grzejników, wymianę lub izolację przewodów, montaż zaworów termostatycznych), modernizację węzła cieplnego.
Prawidłowe i kompleksowe przeprowadzenie termomodernizacji może przynieść oszczędności rzędu 30-40%. Dodatkowo, przy przeprowadzaniu prac termomodernizacyjnych możemy liczyć na finansową pomoc ze strony państwa.

Myśląc o oszczędności myślimy przede wszystkim o naszych portfelach ale warto także spojrzeć na to w kontekście ochrony środowiska co w dalszej perspektywie będzie miało odzwierciedlenie w naszym lepszym samopoczuciu i zdrowiu. Zmniejszenie niepotrzebnego zużycia ciepła jest równoznaczne z redukcją spalania paliwa, co w konsekwencji zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Wpływa to na lokalną jakość powietrza, jak i na globalne zmiany klimatyczne.

Tekst powstał w celach edukacyjnych w ramach projektu Life „ Śląskie. Przywracamy błękit”
Autor: Ewa Chojnacka – Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.
slaskie

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Powiat

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Nie wypalaj traw

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Przymierzają się do rozbudowy szpitala

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024