Kłobuck

Wyrosną farmy fotowoltaiczne

Duży kompleks farm fotowoltaicznych ma powstać w zachodniej części gminy Kłobuck.
Wyrosną farmy fotowoltaiczne

Duża inwestycja w farmy fotowoltaiczne w gminie Kłobuck ma już wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy. Gdzie powstanie i ile będzie mieć mocy ta elektrownia słoneczna?

Zgodnie z przewidzianymi procedurami wydano w ratuszu decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy kompleksu odrębnych farm fotowoltaicznych o mocy do 1 megawata każda. Instalacje te będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę i zagospodarowanie terenu. Podczas sesji burmistrz poinformował, że ta farma – czy raczej kompleks farm fotowoltaicznych – znajdzie swoje miejsce w obrębie terenów należących do Kłobucka. Mieszkańców zapewne zainteresuje, gdzie konkretnie pojawią się te panele.
Pytania o tę farmę padły też zresztą na niedawnej sesji rady miejskiej. Cała instalacja, złożona z odrębnych farm, ma mieć do 20 megawatów mocy.
– Inwestycja ta będzie się znajdowała przy granicy z gminą Opatów. Po ten stronie, po której znajduje się Südpack – poinformowała podczas sesji Anna Grabowska-Graj z kłobuckiego ratusza.
Są to więc przedmieścia Kłobucka. Jednocześnie tereny w większości otwarte, więc pasujące jako miejsce pod lokalizację fotowoltaiki. Procedury związane z inwestycją jeszcze trwają. Nie jest to zresztą jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie, o którym była mowa dla terenu gminy Kłobuck. W ogóle w powiecie jest sporo lokalizacji, gdzie planuje się wybudowanie farm fotowoltaicznych. Zdarza się, że specjalnie w tym celu inwestorzy skupują grunty. Jednocześnie obserwujemy, że nieco zmienia się sposób podejścia do tej tematyki na szczeblu centralnym. Różnego rodzaju regulacje prawne mogą sprzyjać bądź nie sprzyjać powstawaniu takich farm. W zakresie bardziej fotowoltaiki dla prywatnych domów też mieliśmy tu już do czynienia ze zmianami zasad, które potrafiły zupełnie zmienić sytuację na rynku i kalkulację takich przedsięwzięć. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024